Translate

четвер, 12 лютого 2015 р.

Процедура отримання статусу учасника бойових дій

На сході нашої держави вже майже рік проводиться антитерористична операція, де задіяна значна кількість людей.
   В цих умовах актуальним залишається питання соціального і  правового захисту осіб, які беруть участь у захисті державного суверенітету.Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (підпункт 19 статті 6) до учасників бойових дій віднесено 2 категорії осіб: військовослужбовці (резервісти, військово - зобов’язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитеро-ристичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції;працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством.
   Не мають правового статусу так звані «добровольці», з числа яких були сформовані спеціальні підрозділи територіальної оборони, та особи, які займаються волонтерською діяльністю, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції.
Наразі це питання є актуальним і Міністерством оборони України підготовлено відповідні проекти про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
   Подальший порядок отримання статусу учасника бойових дій визначено постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».
   Згідно вищезгаданого Порядку обидві групи осіб для того, щоб отримати статус учасника бойових дій, мають брати безпосередню участь в антитерористичній операції, перебуваючи у районі її проведення (район і термін проведення антитерористичної операції визначаються Антитерористичним центром при Службі безпеки України). Саме ці основні ознаки і мають істотне значення для підтвердження статусу учасника бойових дій.
   Порядком також визначається вичерпний перелік підстав для отримання статусу учасника бойових дій особами, що перебувають на службі в Збройних Силах України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі України, Міністерстві внутрішніх справ України та інших відомствах і військових формуваннях: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення; направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції; документи про перебування в районах антитерористичної інформації з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
   Для працівників підприємств, установ та організацій, які залучалися і брали безпосередню участь в антитерористичній операції в її районах, такими підставами є: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її
проведення або направлення (прибуття) у відрядження для безпосередньої участі в антитерористичній операції в районах її проведення та документи, що були підставою для прийняття керівниками підприємств, установ, організацій рішення про направлення осіб у таке відрядження.
   При цьому згідно статті 4 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» підприємства, установи, організації незалежно від підпорядкованості і форми власності, їх посадові особи, а також громадяни за їх згодою можуть бути залучені до участі в антитерористичних операціях за рішенням керівництва антитерористичної операції. Координацію діяльності суб’єктів, які залучаються до боротьби з тероризмом, здійснює Антитерористичний центр при Службі безпеки України.
   Всі ці документи можуть бути оформлені як витяги з наказів, розпоряджень, директив, посвідчення про відрядження чи маршрутні листи з відмітками про місце перебування особи у відрядженні, товарно-транспортні накладні, журнали бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень тощо.
   Додатково для військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Держприкордонслужби України та інших спеціальних відомств та військових формувань видається довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, а для працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення – довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.
   Зазначені довідки видаються командирами (начальниками) військових частин (органів, підрозділів) або іншими керівниками установ, закладів, чи керівниками підприємств, установ та організацій протягом 1 місяця після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення. На них також покладено обов’язок подання всіх необхідних документів до відповідних комісій, які розглядають питання надання статусу учасника бойових дій.
   Таким чином особа, яка претендує на отримання статусу учасника бойових дій, звільняється від необхідності збору і подання необхідних документів. Лише у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу чи керівником підприємства, установи, ор ганізації до відповідних комісій документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особа може самостійно звернутися до таких комісій.
   Рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції. У випадку відмови в наданні такого статусу повторний розгляд питання можливий за рішенням Міністра соціальної політики. Відмову можна оскаржити в судовому порядку.
   Станом на 22 січня 2015 року міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій розглянуто12777 справ, статус учасника бойових дій надано 12630 особам, які брали участь у проведенні антитерористичної операції. Матеріали на137 осіб з певних причин направлено на доопрацювання.
Начальник Головного управління юстиції
у Чернігівській області
Юрій Власенко
За матеріалами газети "Юстиція Чернігівщини" № 1(5)  26 січня 2015 року

Немає коментарів:

Дописати коментар