Питання повернення депозиту сьогодні стало для громадян нашої країни одним з «наболілих». Це стосується як суб’єктів підприємницької діяльності, так і звичайних громадян. Громадяни стикаються з різноманітними відмовами банків щодо видачі депозитів, але позиція законодавця залишається однозначною: банк зобов’язаний на вимогу вкладника повернути депозит, строк розміщення якого закінчений.
Урегулювання конфлікту інтересів на сьогодні корупція становитьнайсерйознішу загрозу для українського суспільства, держави і кожного із нас. Перше, що потрібно зробити – це почати спілкуватися з банком не усно, а неодмінно письмово – писати заяви з вимогою повернути вкладені кошти. Якщо банк раніше відновить свій фінансовий стан, до виконання насамперед візьмуть письмові заяви. Також, це створює доказову базу по можливих майбутніх судових спорах, крім того – показує вашу обізнаність і налаштованість в процесі.
У письмовому зверненні в банк необхідно вказати вимогу повернути суму вкладу з нарахованими відсотками та підставу для повернення грошей з посиланнями на положення депозитного договору і законодавства.
Вимога складається на ім’я керівника банку (вказується найменування й адреса головного офісу банку). Якщо договір укладений з регіональним відділенням (філією) банку – копію такої вимоги потрібно направити на адресу регіонального відділення на ім’я начальника відділення.
Наведемо короткий зміст цього документа. Перше, що ви вказуєте, це відомості про підписа-
ний між вами й банком договір. Далі коротко перераховуєте умови договору: сума депозиту й строк, коли він минає. Потім ви вказуєте на той факт, що незважаючи на закінчення строку видачі вкладу, депозит виданий не був, тобто банк ухиляється від виконання своїх зобов’язань, зазначених у договорі.
Наступні пункти вашої вимоги повинні містити посилання на чинне законодавствоУкраїни, яким ви обґрунтовуєте ваші права. А саме:
- згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України, зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, та за ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов’язковим для виконання сторонами, які їх узгодили (у цьому випадку - банком
і вами);
- згідно частини першої статті 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом;
- згідно зі статтею 1060 Цивільного кодексу України договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку. Договором може бути передбачено внесення грошової суми на інших умовах її повернення. За договором банківського вкладу незалежно від його виду
банк зобов’язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника, крім вкладів, зроблених юридичними особами на інших умовах повернення, які встановлені договором. Умова договору про відмову від права на одержання вкладу на першу вимогу є нікчемною.
Якщо відповідно до договору банківського вкладу вклад повертається вкладникові на його вимогу до спливу строку або до настання інших обставин, визначених договором, проценти за цим вкладом виплачуються у розмірі процентів за вкладами на вимогу, якщо договором не встановлений більш високий процент.
Якщо вкладник не вимагає повернення суми строкового вкладу зі спливом строку, встановленого договором банківського вкладу, або повернення суми вкладу, внесеного на інших умовах повернення, після настання визначених договором обставин договір вважається
продовженим на умовах вкладу на вимогу, якщо інше не встановлено договором.
Взагалі, банк в частині депозитів керується Положенням про порядок здійснення банками України вкладних (депозитних) операцій з юридичними і фізичними особами, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 03.12.2003 № 516.
У пункті 3.3 цього положення говориться, що повинен зробити банк у разі невиконання або неналежного виконання банком вимоги фізичної особи про повернення вкладу або його частини. Банк зобов’язаний прийняти вимогу клієнта, поставити на ньому дату отримання, підпис уповноваженої особи, відбиток штампа банку. Крім того, банк зобов’язаний видати фі-
зичній особі письмове повідомлення про невиконання (неналежне виконання) цієї вимоги, де вказати причини, дати взяття вимоги на облік, дати видачі повідомлення, прізвища, ім’я, по батькові уповноваженої особи та відбитку печатки банку.
Також, обов’язково вимагайте від банку видачі вищевказаного повідомлення про невиконання вашої вимоги по депозиту. Ваша вимога про видачу депозиту для банку є платіжним документом, який він зобов’язаний виконати в термін, встановлений депозитним договором. Якщо ж такий термін не встановлений, він визначається загальними положеннями законодавства та згідно зі статтею 530 Цивільного кодексу України складає сім днів.
Якщо вищевказаний термін закінчився, у Вас є право звернутися до суду. У суді Ви маєте право просити стягнути з банку штрафні санкції, передбачені як договором, так і положеннями статті 625 Цивільного кодексу України.
За цією статтею боржник повинен сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції та 3% річних від простроченої суми (якщо інше не передбачено договором).
Якщо суд виніс рішення на Вашу користь і воно вступило в законну силу, необхідно отримати в суді виконавчий лист та звернутися до державної виконавчої служби.
Наприкінці слід зазначити, що згідно Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» в Україні діє Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), який є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. Згідно частини першої статті 26 даного закону Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не
має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Провідний спеціаліст сектору правової роботи,
правової освіти, реєстрації нормативно-правових актів
та систематизації законодавства Головного управління
юстиції у Чернігівській області
Наталія Петухова
За матеріалами газети "Юстиція Чернігівщини" № 1(5) 26 січня 2015 року
Немає коментарів:
Дописати коментар