Translate

середа, 9 листопада 2022 р.

9 листопада — День української писемності та мови

    Українська мова - одна з головних цінностей нашої країни, наша гордість і наш скарб. Українську мову неодноразово забороняли і намагалися викорінити, а над її носіями вчиняли геноцид. Наша мова пережила все це і зараз визнана однією з найкрасивіших мов у світі. УНІАН розповів історію сьогоднішнього свята і зібрав цікаві факти про українську мову.

    Свято було встановлено указом Президента в 1997 році на 9 листопада. Дата свята обрана невипадково. Церковне свято 9 грудня присвячене українському літописцю Нестору. За деякими дослідженнями, саме з його праць починається українська писемність.

    За традицією в це свято щорічно проводиться Всеукраїнський радіодиктант. Диктант проводять на радіо і по ТБ. Написати текст вдома може будь-хто. Потім лист з диктантом потрібно сфотографувати і протягом 9 листопада надіслати на спеціальну електронну адресу. Люди, які напишуть диктант без помилок, отримають призи від організаторів.

    День української писемності - прекрасний привід прочитати нову книгу українською мовою, або розмовляти весь день виключно українською.

    Цікаві факти про українську мову

У сучасній українській мові налічується понад 250 тисяч слів.

Українська мова має найбільше спільної лексики з білоруською, польською та сербською мовами. З російською мовою українська має лише 62% спільних слів. Також у російської та української мови багато фонетичних відмінностей. За вимовою українська найближча до чеської та словацької.

Перші слова українською були записані на листі в 448 р н.е. візантійським істориком Пріском Панікійським. Він записав слова "мед" і "страва".

Деякі лінгвісти зараховують українську до найдавніших зі слов'янських мов. За деякими версіями, українська сформувалася приблизно в 9-4 тисячолітті до н.е. а російська мова походить від церковного варіанту української мови.

Іменники в українській мають цілих 7 відмінків - це рекорд для слов'янських мов. На відміну від споріднених мов, у нас також є кличний відмінок.

В українській мові виділяється три форми майбутнього часу у дієслів - проста ("я піду"), складна (" я йтиму") і складена ("я буду йти").

В українській мові майже будь-який іменник має зменшувально-пестливу форму (наприклад, "вороги" - "вороженьки").

У сучасній нормі правопису в українській мові дозволено вживати фемінітиви до професій і родів занять. Це не вважається мовною помилкою.

Найчастіша перша буква в словах в українській мові - буква"П". Найменше слів починається на букву " Ф "(не враховуючи букву "И" і м'який знак).

Перший український буквар вийшов у Львові в 1574 році. До наших часів зберігся лише один зразок з цієї партії. Зараз він зберігається в бібліотеці Гарварду.

Українська мова багата на синоніми. У слова "горизонт" 12 синонімів, а у слова "бити" - цілих 45.

В українській мові немає дуже грубих матюків. Матюки багато українців запозичують з російської.

Режим доступу

Немає коментарів:

Дописати коментар