Translate

середа, 11 лютого 2015 р.

Зона АТО: особливості правового режиму


Від початку 2015 р. було ухвалено декілька урядових рішень, спрямованих на унормування правого режиму територій на Сході України, що тимчасово не контролюються владою. Ідеться про визначення режиму пересування з таких територій і запровадження режиму надзвичайної ситуації.
     6 січня 2015 р. Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті повідомила, що припиняється продаж квитків і перевезення пасажирів на автобусних маршрутах до зупинок, що розташовані, згідно з чинними розкладами руху, на території проведення антитерористичної операції; з 21 січня діє Тимчасовий порядок здійснення контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів і вантажів уздовж лінії зіткнення в межах Донецької та Луганської областей.
     Посилення обмежень на пересування громадян через лінію зіткнення на Сході України урядовці пояснюють загостренням ситуації та жертвами серед мирного населення під Волновахою, інформація про яких сколихнула країну. «У зв’язку з терористичною атакою ми змушені ще більше посилити обмеження на пересування громадян через лінію, за якою знаходяться підконтрольні бойовикам райони Донбасу», – пояснив Президент П. Порошенко. За словами секретаря Ради національної безпеки і оборони О. Турчинова, обмеження пересування територією, на якій проходить антитерористична операція, введено з метою проведення комплексних антитерористичних заходів.
    Детальніше з тимчасовим порядком в’їзду на неконтрольовану територію та виїзду з неї можна ознайомитися на офіційному сайті Служби безпеки України (http://www.sbu.gov.ua). Спеціальні перепустки потрібні всім, хто в’їжджає і, відповідно, виїжджає з територій, наразі підконтрольних проросійським бойовикам. 
    Таких транспортних коридорів з пунктами пропуску нині сім:
1. Луганськ – Щастя – Новоайдар.
2. Луганськ – Станиця Луганська – Широке.
3. Фащівка – Дебальцеве – Артемівськ.
4. Горлівка – Артемівськ.
5. Донецьк – Курахове.
6. Донецьк – Маріуполь (через Волноваху).
7. Новоазовськ – Красноармійськ – Талаківка – Маріуполь.
     Крім того, у чотирьох населених пунктах – Старобільську, Дебальцевому, Новій Веселівці й Маріуполі – при райвідділах МВС діють так звані координаційні групи, куди можна звернутися за оформленням перепустки. Подати документи на перепустку можна особисто на пунктах перетину або надіслати поштою в контрольні групи.
     Перепустка видається за умови згоди «прохача» на обробку й збереження його персональних даних в інформаційно-телекомунікаційній системі, а також за однієї з умов:
– проживання на непідконтрольній території родичів, їхня смерть або розміщення там місць їхнього поховання, що підтверджується виданими вповноваженими органами України документами;
– необхідність в участі в мирному врегулюванні конфлікту або з гуманітарних переконань, виконання дипломатичних і консульських функцій, у тому числі в рамках діяльності міжнародних організацій, у які входить Україна (виключно за клопотанням або угодою з Міністерством закордонних справ);
– наявність власності на нерухомість на непідконтрольній території (тільки для громадян України);
– здійснення регулярних поїздок на контрольовану й непідконтрольну територію, пов’язаних із трудовою діяльністю працівників залізниці (тільки для громадян України).
 Для отримання перепустки необхідно подати заяву з маршрутом переміщення й терміном перебування в зоні АТО та інші документи.
Для отримання перепустки необхідно також надати:
– Паспорт;
– Для іноземців та осіб без громадянства – документ, що підтверджує перебування в Україні;
– Копія документа, що підтверджує особу іноземця або особу без громадянства, з перекладом на українську мову та завіреного в установленому порядку;
– Документ, що підтверджує мету в’їзду;
– Для іноземців та осіб без громадянства – документ, який підтверджує наявність достатнього фінансового забезпечення на термін перебування в Україні.
     Відповідний пропуск видають для одноразового або багаторазового в’їзду в зону АТО. Видача перепусток здійснюється протягом 10 днів.
     Перепустка видається особам від 18 років (дані про неповнолітніх вносяться в перепустки їхніх батьків або законних представників) через координаційні групи протягом 10 днів.
При цьому рішення про відмову в оформленні повістки приймається в разі надання підроблених або неповного пакета документів, при наявності обґрунтованих підстав вважати, що особа має іншу мету, ніж описані в заяві, також якщо особа загрожує або може створити загрозу для нацбезпеки.
    Крім порядку отримання перепустки та огляду на контрольних пунктах, документ (про тимчасовий порядок здійснення контролю за переміщенням осіб) встановлює список речей, дозволених до провезення через блокпости. Серед них предмети особистої гігієни та косметика, особистий одяг, прикраси, обов’язково з ознаками носіння, а також не більше двох мобільних телефонів та електронних книг. З повним переліком також можна ознайомитися на сайті СБУ.
Речник штабу АТО Р. Туровець наголошує, що за умови надзвичайної ситуації (яка, нагадаємо, введена рішенням Кабміну 26 січня) передбачений і прискорений режим видачі перепустки. Проте переважній більшості бажаючих проїхати через лінію перетину потрібно буде заздалегідь закласти 10 днів на отримання цього документа.
      Водночас О. Турчинов попередив, що «у разі обстрілу в районі 30-кілометрової зони навколо транспортних коридорів вони будуть перекриватися на невизначений термін».
Як уже згадувалося, на тлі загострення конфлікту на Донбасі уряд України ввів режим надзвичайної ситуації в Донецькій і Луганській областях та режим підвищеної готовності на території всієї держави.
     Відповідно до Кодексу цивільного захисту України Кабмін ухвалив рішення про визнання надзвичайної ситуації на державному рівні. «Прошу не плутати з надзвичайним станом (НС) або військовим становищем. Такі рішення вводяться парламентом», – зауважив Прем’єр-міністр А. Яценюк  .
     Згідно з КЦЗУ, надзвичайна ситуація – обстановка на окремій території, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, викликана катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвело (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров’ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об’єкті, ведення на ній господарської діяльності.
     Кодекс встановлює, що надзвичайні ситуації залежно від характеру походження подій, що зумовили їх, можуть ділитися на такі види: військові, соціальні, техногенного або природного характеру. 
     Відомо, що деякі місцеві мешканці Донбасу вже висловлюють невдоволення через певні обмеження в пересуванні. Голова ОДА О. Кіхтенко прогнозував раніше, що доведеться щомісяця видавати близько 700 тис. перепусток. 
Гірше буде тільки мирним жителям, хто іноді виїжджав із зони АТО зняти з картки зарплату, а також тим, хто намагався цим самим мирним жителям допомогти елементарно вижити. Тобто добровольцям, а також рідним і близьким тих, хто залишився в Донецьку, Макіївці або Горлівці, пояснює ситуацію донецький журналіст К. Сазонов.
    Однак, як наголосив О. Турчинов, питання безпеки мільйонів українських громадян є набагато важливішими.
     Водночас, на думку військових експертів, «спрацювати» описані обмежувальні норми можуть тільки в комплексі з іншими заходами з відстеження СБУ диверсантів і сепаратистів.
У приватних розмовах про недосконалість запропонованої системи говорять і співробітники СБУ та МВС, що займатимуться перевірками заяв громадян. Так, положення про перепустки передбачає наявність поштових телеграм, які б доводили необхідність видачі термінових перепусток. Але, як відомо, «Укрпошта» в зоні АТО не працює. Не кажучи вже про безпеку подачі заяв на пункті пропуску. Скажімо, у «коридорі», що в Станиці Луганській, де останні дні не вщухає стрілянина, силовики навіть просять громадян надавати власні пропозиції в РНБО.
Директор військових програм Центру ім. О. Разумкова М. Сунгуровський вважає, що такий захід, швидше, просто направлений на впорядкування переміщення місцевих жителів, які змушені їздити за виплатами, продуктами, ліками.
      Водночас в Управлінні ООН у справах біженців (УВКБ) надзвичайно стривожені введенням нових правил пересування в районах конфлікту на Сході України, повідомляє Радіо ООН. Там вважають, що нова процедура, яка потребує спеціального дозволу на в’їзд до зон, що не контрольовані урядом, підірве можливості гуманітарних організацій надавати допомогу постраждалим. «Ці обмеження на пересування в Донецькій і Луганській областях посилюють і без того важку ситуацію, у якій опинилися вимушені переселенці. Їхнє становище ще більше ускладнилося у зв’язку з активізацією бойових дій, яке ми спостерігали в останні дні. Нові заходи обмежують доступ у зони, що не контрольовані урядом, і не дають змоги доставляти туди необхідну гуманітарну допомогу», – говорить прес-секретар УВКБ К. де Грюйіль.
     Схоже, удосконалювати цю систему доведеться «в процесі» – і є загроза, що таке наведення ладу на лінії зіткнення може призвести до наростання хаосу.
 (Матеріал підготовлено з використанням інформації таких джерел: radiosvoboda.org; http://apostrophe.com.ua; http://glavred.info; http://www.unmultimedia.org; http://rakurs.pl.ua; http://news.tut.by; http://svodka.net; http://fakty.ictv.uа; http://uapress.info; http://from-ua.com; http://fakty.ua; http://www.sbu.gov.ua).

Немає коментарів:

Дописати коментар