Translate

середа, 25 березня 2015 р.

Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" щодо удосконалення пенсійного забезпечення"

Комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення рекомендує Верховній Раді відхилити пропозиції Президента України до Закону "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" щодо удосконалення пенсійного забезпечення"

Члени Комітету розглянули пропозиції Президента України до Закону (реєстр. №1086), повернутого ним до Верховної Ради.

Президент України не підписав, прийнятий Верховною Радою 14 січня 2015 року Закон, висловивши до нього свої зауваження.
На думку Глави держави, Законом передбачено продовжити до 1 січня 2022 року дію положення щодо права виходу на пенсію після досягнення 55-річного віку жінкам, які звільнені з роботи та мають не менше 30 років страхового стажу.

Прийняття Закону спрямовано на захист прав жінок передпенсійного віку, які є неконкурентоспроможними на ринку праці і опинилися у складних економічних обставинах, зумовлених масовими звільненнями працівників.

Разом із тим, з огляду на наявність протягом останніх років дефіциту бюджету Пенсійного фонду України, який покривається за рахунок коштів державного бюджету, сьогодні відсутнє фінансове забезпечення реалізації зазначеного положення, що, за інформацією Кабінету Міністрів, потребуватиме у 2015 році додаткових видатків у розмірі 387,5 млн. гривень. 

Президент України, враховуючи зазначене, пропонує пункт 2 розділу I Закону виключити.

Члени Комітету звернули увагу на те, що для жінок, які звільнилися з роботи після досягнення 55-річного за наявності страхового стажу не менше 30 років, розмір їх пенсії зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.
Крім того, якщо така жінка працевлаштується, виплата дострокової пенсії на час її роботи припиняється.
Народні депутати також зауважили, що зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду одержання пенсії незалежно від її виду.

За інформацією Пенсійного фонду, у 2014 році близько 91,5 тис. жінок скористалися правом виходу на пенсію після досягнення 55 років. При цьому, середньомісячний розмір призначених пенсій становив 1329,11 грн., а загальна сума видатків Пенсійного фонду на ці виплати становила 121732,8 тис. грн.

Як зазначив Президент, прийняття Закону спрямовано на захист прав жінок передпенсійного віку, які є неконкурентоспроможними на ринку праці і опинилися у складних економічних обставинах, зумовлених масовими звільненнями працівників. Отже, виплата пенсій вказаній категорії жінок розглядається як певна альтернатива виплаті їм допомоги по безробіттю.
Міністерство соціальної політики України зазначає, що станом на 1 лютого 2015 року у державній службі зайнятості зареєстровано 7 тис. жінок віком 55 та 56 років, які мають право на отримання допомоги по безробіттю.

Розрахункова прогнозна середньомісячна чисельність жінок віком старше 55 років, які одержуватимуть допомогу по безробіттю у 2015 році, складає близько 9,6 тис. осіб або 2,4% загальної чисельності одержувачів допомоги по безробіттю. Прогнозні розрахункові видатки на допомогу по безробіттю для цієї категорії безробітних складають 177,5 млн. грн., що становить 3,1% загальних прогнозних видатків на виплату допомоги по безробіттю у 2015 році. Середній розмір допомоги по безробіттю у січні 2015 року по країні становив 1252 грн.

Крім, того, Пенсійний фонд не надав розрахунків щодо економії коштів бюджету Фонду внаслідок втрати права жінок, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, на підвищення пенсії у розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку.

Таким чином, у разі підтримки пропозиції Президента та непродовження права жінок на достроковий вихід на пенсію у 55 років, витрати Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття на виплату їм допомоги можуть сягати до 180 млн. грн., але з прийнятною точністю їх спрогнозувати неможливо.

Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України висловлює сумнів щодо очікуваної економії бюджетних коштів на покриття дефіциту Пенсійного фонду у разі неприйняття зазначеної норми.

Враховуючи вищевикладене, Комітет рекомендує Верховній Раді відхилити пропозиції Президента України та прийняти закон в цілому.

Немає коментарів:

Дописати коментар