Translate

понеділок, 30 березня 2015 р.

Громадянам, які готуються вийти на пенсію

Пенсія громадянам України не призначається автоматич­но. Для її призначення та отримання громадянин має зверну­тись у відповідні інстанції. Куди, в які терміни і які документи потрібно надати, щоб належним чином оформи­ти пенсійну виплату.

Куди звертатися щодо призначення пенсії?

• Звернутися щодо призна­чення пенсії можна в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсій­ного віку. Якщо ви працюєте, то не пізніше як за місяць до дня, коли ви досягнете пенсій­ного віку, посадова особа під­приємства, установи, організа­ції (далі — посадова особа), де ви працюєте, на яку покладено обов'язок оформлення доку­ментів на призначення пенсій працівникам, зобов'язана пись­мово повідомити вас про вини­кнення права на пенсію за віком, у тому числі й на пільгових умовах.

•У 10-денний термін із дня одержання від вас заяви про призначення пенсії ця посадова особа оформляє всі належні документи й надсилає в управління Пенсійного фонду за місцем знаходження підприєм­ства, установи, організації або за місцем проживання (реє­страції) особи.

Чи можна звернутися особисто?

За бажанням громадянина таку заяву можна подати особисто за місцем проживання (реєстрації).
Заяву про призначення пенсії  громадянам,  які  не працюють, і членам їхніх сімей заявник подає особисто або через представника, що діє на підставі виданої йому довіре­ності, посвідченої нотаріально, безпосередньо в орган, який призначає пенсію, за міс­цем проживання (реєстрації), або законний представник від­повідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.
У разі якщо особа, якій призначають пенсію, є неповнолітньою або недієздатною, заяву подають батьки або опікуни (піклувальники) за місцем їх проживання (реєстрації).
• Заяву про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії в орган, який призначає пенсію, подає пенсіонер за місцем проживання (реєстрації), а в разі потреби  — його законний представник  (батьки або опікун (піклуваль­ник) за місцем проживання (реєстрації) представника.

Який день уважають днем звернення щодо пенсії?

• Днем звернення щодо пен­сії вважають день, коли Пенсій­ний фонд прийняв заяву про призначення, перерахунок, від­новлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

Якщо заяву надсилають поштою (окрім випадків призначення — поновлення пен­сій), днем звернення щодо пен­сії вважають дату, зазначену на поштовому штемпелі місця від­ правлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення, відновлення пен­сії додано не всі належні доку­менти, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які докумен­ти потрібно подати додатково, про що в заяві роблять відпо­відний запис.
Якщо документи буде пода­но не пізніше як через три місяці із дня повідомлення про необхідність подання додатко­вих документів, то днем звер­нення щодо пенсії вважають день, коли прийняли заяву про призначення пенсії.

Для призначення пенси подають оригінали чи копії документів?

• Для призначення пенсії може бути подано як оригінали потрібних документів, так і їх копії, засвідчені в нотаріально­му порядку або адміністрацією підприємства, установи, орга­нізації, що подає документи
заявника для призначення пен­сії, чи органом, який призначає пенсію.

Документи про стаж, вік і заробітну плату подають лише в оригіналах. У разі якщо під­ твердженням страхового стажу є трудова книжка, подають її копію, засвідчену адміністра­цією підприємства, установи,
організації за місцем останньої роботи  або  органом,  який призначає пенсію.
У разі якщо підготовлено не всі потрібні для призначення пенсії документи, у Пенсійний фонд подають наявні доку­менти, а ті, яких не вистачає, подають додатково у тримісячний термін (із дня реєстрації заяви в Пенсійному фонді).


Що відбудеться, якщо інформації; про сплату страхових внесків за останні і роботи немає?

• У разі відсутності інформа­ції про сплату страхових вне­сків у Пенсійний фонд України за останні місяці роботи орган, який призначає пенсію, розглядає подані документи й ухва­лює рішення щодо призначен­ня пенсії без урахування вказа­ного періоду, а після надхо­дження даних про сплату стра­хових внесків здійснюють пере­рахунок пенсії з урахуванням цього періоду з часу призначення пенсії.

• В аналогічному порядку здійснюють перерахунок пенсії, якщо на час її призначення немає даних про середню заро­бітну плату працівників, зайня­тих у галузях економіки України, за попередній рік. При цьому якщо після перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплату пен­сії в новому розмірі здійснюють із місяця, наступного за місяцем, у якому Пенсійний фонд Украї­ни повідомив про розмір середньої заробітної плати пра­цівників, зайнятих у галузях еко­номіки України.

Які документи подають для підвищення пенсій і встановлення надбавок?

Для призначення до пенсій надбавок, допомоги, додатко­вої пенсії, компенсації та підви­щень відповідно подають такі документи:

• про визнання заявника ветераном війни, особою, на яку поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (3551-ХІІ), або особою, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною (для підвищен­ня пенсій згідно зі статтями 12—16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»);

• про визнання особи такою, що має особливі заслуги перед Батьківщиною (для підвищення пенсії відповідно до статті 9 Закону України «Про основні засади  соціального  захисту ветеранів праці та інших грома­дян похилого віку в Україні» 3721-ХП);
• про визнання заявника реа­білітованим або членом сім’ї реа­білітованого (для підвищення пенсії згідно з пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (1788-ХІІ);
• про надання статусу особи, яка проживає, працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського (для підвищення пен­сії згідно зі статтею 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» (56/95-ВР);
про надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або постраждалого внаслідок Чор­нобильської катастрофи (для призначення додаткової пенсії відповідно до Закону України
«Про статус і соціальний за­хист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (796-ХІІ);
експертний висновок щодо встановлення  причинового зв'язку смерті з роботами з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (для призначення компенсаційної виплати відповідно до статті 52 Закону
України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (796-ХП);
про нагородження знаком «Почесний донор України», «Почесний донор СРСР» (для встановлення надбавки відповідно до Закону України «Про донорство крові та її компонен­тів» (239/95-ВР);
• висновок лікарсько-консультаційної комісії про потре­бу постійного стороннього догляду (для встановлення надбавки на догляд відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 (654/2008-п) «Про під­вищення рівня пенсійного за­безпечення громадян»).

Як засвідчують визнання особи інвалідом?

• Визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчують випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком установи охорони здоров'я, посвідченням одержу­вача допомога, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги.

•  Якщо  дитину  визнано дитиною-інвалідом після дося­гнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після до­сягнення вісімнадцятирічного віку, подають висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шести річного віку або відповідно інвалідом з дитинства до вісімнадцятирічного віку.

Чим підтверджують статус ветерана війни та реабілітованого?

За документ, який засвід­чує, що громадянину встановле­но статус ветерана війни, особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни,  гарантії їх соціального захисту» (3551-ХП),
та особи, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною, приймають завірені в установленому порядку копії посвід­чень: учасника війни; учасника бойових дій; інваліда війни; особи, на яку поширюється
чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; документи, що підтверджують наяв­ність заслуг, передбачених у статті 11 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Підтвердженням можуть бути також документи, визначені в Переліку документів, на підставі одного з яких надають пільги, передбачені в Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Додаток до постанови Кабміну від 16 лютого 1994 року № 94 (94/94-п).
За документ, який засвід­чує, що особу визнано реабілі­тованою, приймають завірену в порядку копію посвідчення реабілітованого.
Для осіб, реабілітованих згі­дно зі статтею 3 Закону Украї­ни «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні» (962-ХП), приймають довідки органів внутрішніх справ, вида­ні на підставі наявних у них від­повідних документів, а за від­сутності таких документів — довідки районних комісій із поновлення прав реабілітова­них, видані на підставі встано­вленого факту переселення.

Як підтверджують догляд за дитиною померлого годувальника?

За документ, який засвід­чує, що чоловік (дружина), а якщо їх немає — один із бать­ків, брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальни­ка, незалежно од віку й працез­датності, зайняті доглядом за дитиною померлого годуваль­ника до досягнення нею (ними) восьми років, приймають:

• довідки уповноважених органів із місця проживання (реєстрації),
з-поміж них орга­нів місцевого самоврядування.
За   відсутності   зазначеного документа   й   неможливості його одержання факт здійснення догляду може бути встановлено в судовому порядку;

• довідку органу, що призначає допомогу, про вид одержаної допомоги та період її одержання.

Якщо особа не працює?

За документ, який підтверджує, що особа не працює, приймають: трудову книжку й довідку органу державної податкової служби у довільній формі про те, що особа не перебуває на обліку в цьому органі державної податкової служби як фізична особа – підприємець. До зазначених документів додають інформацію відділу персоніфікованого обліку.

Немає коментарів:

Дописати коментар