На запитання наших дописувачів відповідають фахівці Департаменту стратегічного планування та аналізу Міністерства соціальної політики України.
До листопада 2015 р. на підприємстві була лише поточна індексація. У листопаді підвищено посадові оклади на суму, яка не перевищує поточну індексацію, тому з листопада 2015 р. (став базовим) до нових окладів нараховуємо фіксовану індексацію.
Так нараховували до червня 2016 р., а з червня було підвищено посадові оклади, але підвищення окладів не перевищило суми фіксованої індексації.
Як у такому разі нараховувати фіксовану індексацію?
Н. Строганова, Київська обл.
Відповідь. Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 (із змінами, далі — Порядок), передбачено, що значення індексу споживчих цін приймається за 1,0 або 100% у місяці підвищення тарифних ставок (окладів).
Сума індексації в місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення заробітної плати перевищує суму індексації, що склалася в місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення заробітної плати не перевищує суму індексації. що склалася в місяці підвищення тарифних ставок (окладів), сума індексації в цьому місяці розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення заробітної плати. Якщо відбувається підвищення тарифних ставок (окладів), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають одноразового характеру.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових, без підвищення тарифних ставок (окладів).
сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати.
Ураховуючи викладене та наведені в листі дані, якщо в листопаді 2015 р. відбулося підвищення посадового окладу, то значення індексу споживчих цін у цьому місяці мало прийматися за 1.0 або 100%.
Право на проведення індексації на 5,8% настало в червні 2016 р., проте в цьому місяці відбулося чергове підвищення посадових окладів, отже значення індексу споживчих цін у цьому місяці також мало прийматися за 1,0 або 100%.
Сума індексації, яка склалася на червень 2016 р., має бути зменшена на суму підвищення заробітної плати.
Ірина ІВАНИЦЬКА, головний спеціаліст
Працюю медсестрою фізіотерапевтичного кабінету лікарні. Моя робота періодично пов'язана із шкідливими умовами праці. У 2015 р. (1-й і 3 квартал) одержувала за це надбавку до зарплати в розмірі 15%. У наказах зазначався період нарахування надбавки — з січня до березня і з липня до вересня.
Як впливає періодичність цієї виплати на базовий місяць індексації?
О. Паславська, Львівська обл.
Відповідь. Під час проведення індексації до грудня 2015 р. керувалися положеннями Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 (далі - Порядок), без урахування змін, унесених постановою від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають одноразового характеру, зокрема, оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством.
Пунктом 5 Порядку було передбачено. що базовим місяцем для обчислення індексу споживчих цін вважається місяць, у якому відбувається зростання мінімальної заробітної плати, а також зростання грошових доходів населення без перегляду їхніх мінімальних розмірів.
Ураховуючи викладене, якщо до грудня 2015 р. відбулося підвищення заробітної плати за рахунок підвищення надбавки за шкідливі умови праці або інших доплат, надбавок, які не мали одноразового характеру, та передбаченні чинним законодавством, то місяць підвищення таких виплат вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до Порядку, згідно з якими встановлено єдині підходи для нарахування сум індексації в разі підвищення грошових доходів громадян.
Зокрема п. 5 Порядку передбачено, що значення індексу споживчих цін приймається за 1,0 або 100% тільки в місяці підвищення тарифних ставок (окладів).
Якщо змінюється розмір доплат та надбавок, але тарифна ставка (оклад) не підвищується, то індексація продовжує нараховуватися так само, тобто базовий місяць не змінюється.
Микола СТЕПАНЮК, головний спеціаліст
Джерело: Про індексацію заробітної плати. - 2016. -31 серпня (№ 32). - С. 11.
Газета знаходиться у відділі документів із гуманітарних наук ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка за адресою просп. Миру, 41.
Немає коментарів:
Дописати коментар