Translate

субота, 22 жовтня 2016 р.

Щодо ведення трудової книжки

   Роз'яснює головний спеціаліст відділу з питань трудових відносин Департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці Олег ГОНЧАР
   За рішенням суду працівника поновлено на роботі та зобов'язано роботодавця внести відповідні зміни до його трудової книжки Проте працівник до виконання обов'язків не приступив, замість старої трудової книжки надав до відділу кадрів нову. Які дії слід вчинити роботодавцю?
Г. Ільїна, м. Харків

   Відповідь. За статтею 48 КЗпП трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п'ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів, які проходять стажування на підприємстві, в установі, організації. Працівникам, які стають на роботу вперше, трудова книжка оформляється не пізніше від п'яти днів після прийняття на роботу, Студентам вищих та учням професійно-технічних навчальних закладів трудова книжка оформляється не пізніше від п'яти днів після початку проходження стажування. До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться. Порядок ведення трудових книжок визначається Кабінетом Міністрів України.

   Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.93 р. № 301 «Про трудові книжки працівників» установлено, що під час влаштування на роботу працівники зобов'язані подавати трудову книжку, оформлену в установленому порядку. Без трудової книжки приймаються на роботу тільки ті особи, які працевлаштовуються вперше. Трудові книжки зберігаються на підприємствах, в установах і організаціях, а в разі звільнення працівника — трудова книжка видається йому під підпис у журналі обліку. Цією постановою Міністерству праці, Міністерству юстиції, Міністерству соціального захисту населення України із заінтересованними міністерствами та іншими підвідомчими Кабінетові Міністрів України органами державної виконавчої влади за участю профспілкових об'єднань до-
ручалось у тримісячний термін розробити і затвердити Інструкцію про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях.
   Наказом Мінпраці, Мін'юсту та Мінсоцзахисту України від 29.07.93 р. № 58, зареєстрованим у Мін'юсті України 17.08.93 р. за № 110, затверджена Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників (далі — Інструкція).
   Згідно з Інструкцією, під час влаштування на роботу працівники зобов'язані подавати трудову книжку, оформлену в установленому порядку. Особи, які вперше шукають роботу і не мають трудової книжки, повинні пред'явити паспорт, диплом або інший документ про освіту чи професійну підготовку.
   Відповідно до абзацу другого п. 2.10 Інструкції визнання недійсним запису про звільнення або переведення на іншу постійну роботу в разі незаконного звільнення або переведення.установленого органом. який розглядає трудові спори. і поновлення на попередній роботі або зміни формулювання причин звільнення відбувається через внесення відповідного запису до трудової книжки.
   Так, Інструкцією передбачено визнання недійсним внесення до трудової книжки запису: «Запис за №... є недійсним, поновлений на попередній роботі». Ураховуючи викладене, чинним законодавством не передбачено обов'язку роботодавця щодо внесення відповідного запису до нового бланка трудової книжки.
   У разі втрати або непридатності (обгоріла, розірвана, забруднена тощо) трудової книжки видається дублікат трудової книжки працівника.
   Дублікат трудової книжки працівника оформлюється відповідно до Глави 5 Інструкції. Так, відповідно до п. 5.2 Інструкції дублікат трудової книжки або- вкладиш до неї заповнюється за загальними правилами. Водночас, відповідно до абзацу четвертого п. 2.10 за наявності в трудовій книжці запису про звільнення або переведення на іншу роботу, надалі визнаної недійсною, на прохання працівника видається «дублікат» трудової книжки без внесення до неї запису, визнаного недійсним.
   Пунктом 5.1 Інструкції передбачено, що особа, яка загубила трудову книжку (вкладиш до неї), зобов'язана негайно заявити про це власнику або уповноваженому ним органу за місцем останньої роботи. Не пізніше від 15 днів після заяви, а в разі ускладнення — в інші строки власник або уповноважений ним орган видає працівникові іншу трудову книжку або вкладиш до неї з написом «Дублікат» в правому верхньому кутку першої сторінки. Дублікат трудової книжки або вкладиш до неї заповнюється за загальними правилами. У розділах «Відомості про роботу», «Відомості про нагородження», «Відомості про заохочення» під час заповнення дубліката вносяться записи про роботу, а також про нагородження і заохочення за місцем останньої роботи на підставі раніше виданих наказів (розпоряджень).
   Якщо працівник до влаштування на це підприємство вже працював, то під час заповнення дубліката трудової книжки в розділ «Відомості про роботу» в графу 3 спочатку вноситься запис про загальний стаж його роботи до влаштування на це підприємство, який підтверджується документами.
   Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний сприяти працівникові в одержанні документів, які підтверджують стаж його роботи, що передував влаштуванню на це підприємство.
   За наявності в трудовій книжці запису про звільнення або переведення на іншу роботу, надалі визнаного недійсним, на прохання працівника видається «Дублікат» трудової книжки без внесення до неї запису, визнаного недійсним.
   Можливість наявності в працівника кількох трудових книжок_одночасно законодавством не передбачено. Дублікат трудової книжки видається виключно у випадках, установлених законодавством (втрата трудової книжки, її непридатність до використання, відсутність доступу до трудової книжки працівника внаслідок надзвичайної ситуації).


Джерело: Щодо ведення трудової книжки. - 2016. -31 серпня (№ 32). - С. 12.

Газета знаходиться у відділі документів із гуманітарних наук ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка за адресою просп. Миру, 41.

Немає коментарів:

Дописати коментар