Стаття 3 Конституції України
Права та свободи людини залишаються однією з найважливіших цивілізаційних цінностей історичного, соціального та культурного розвитку людства уже понад триста років. 10 грудня відзначають міжнародне свято – День прав людини.
Поняття "права людини" виникло не відразу. Вперше про права заговорили французькі просвітники Вольтер і Жан-Жак Руссо.
Положення Декларації мають рекомендаційний характер, але багато країн включають їх у своє базове законодавство і конституції. Наразі її принципи лежать в основі багатьох пактів, конвенцій і договорів стосовно прав людини, укладених з 1948 року. Так, у 1966 році Генеральна Асамблея ООН ухвалила "Міжнародний пакт про громадянські й політичні права" та "Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурні права". Ще одним не менш важливим міжнародним актом, покликаним гарантувати захист прав людини, є Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, підписана в Римі в 1950 році.
Саме Конвенція започаткувала конституційні основи становлення в Україні якісно нової системи утвердження та захисту прав і свобод людини. При прийнятті в 1996 році Верховною Радою Конституції України основні положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року було відтворено у розділі II "Права, свободи та обов'язки людини і громадянина" Основного Закону.
Сьогодні Україна, як і весь світ, зіштовхнулася з особливою жорстокістю та неповагою до прав людини.
Працівники Центру правової інформації до Міжнародного дня прав людини підготували віртуальну книжкову виставку "Верховенство права", на якій представлені монографії, практичні посібники, аналітичні та інформаційні доповіді, звіти.
А 50
Аліменти. Особливості нарахування, стягнення за рішенням (наказом) суду і в порядку виконавчого провадження : практ. посіб. / [упоряд. К. А. Бабенко та ін.]. – Київ : Центр учбової літератури, 2020. – 311 с.
Пропонований збірник визначає правові підстави виникнення аліментних відносин, загальні підстави їх нарахування, а також порядок добровільної уплати, примусового стягнення в судовому порядку та в порядку виконавчого провадження. Oкремо розглядаються питання відповідальності за несплату аліментів та негативні наслідки наявної заборгованості з їх уплати.
342.7
Б 59
Біженці та особи, які потребують додаткового або тимчасового захисту в Україні : норм.-прав. забезпечення : [навч. посіб.] / уклад.: С. В. Пєтков, Р. В. Алієв, І. Є. Іванов ; за заг. ред. С. В. Пєткова. – Київ : КНТ, 2020. – 256 c.
У посібнику розкрито поняття біженець, видання містить нормативно-правові акти, в яких роз'яснюється порядок набуття статусу біженця або особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, а також розкриває процедурні питання визначення статусу біженця, оскільки досить багато осіб, які затримуються органами охорони державного кордону України, затримуються з довідками про те, що вони звернулися за захистом в Україні і саме при спробі незаконного перетину державного кордону в бік Європейського Союзу.
342.5(477)
І-74
Інформаційна доповідь, 2019 рік : затв. Постановою Конституц. Суду України від 26 берез. 2020 року № 19-п/2020 / Конституц. Суд України. – Київ : Конституційний Суд України, 2020. – 118 с. : фот.
У книзі висвітлюються найбільш важливі аспекти діяльності Конституційного Суду України у 2019 році. Окрема увага приділяється повноваженням Конституційного Суду України, його складу та організаційній структурі. Важливе місце у доповіді займає огляд судової діяльності Конституційного Суду України, зокрема аналіз ухвалених Конституційним Судом України актів за конституційними поданнями, конституційними зверненнями та конституційними скаргами, а також питання їх дотримання.
341.4(477)
К 78
Крайня точка. Дотримання прав людини та норм міжнародного гуманітарного права в селі Широкине Донецької області під час збройного конфлікту на Донбасі: моніторинговий звіт / [Н. Нестеренко та ін.] ; Східноукр. центр громад. ініціатив. – Київ : Ямчинський О. В., 2020. – 116 с. : фот.
Звіт висвітлює задокументовані Східноукраїнським центром громадських ініціатив факти порушень прав людини та норм міжнародного гуманітарного права в селі Широкине Донецької області під час збройного конфлікту на Донбасі. Суттєва увага в дослідженні приділена питанням обстрілів села та їх наслідкам, смертям та випадкам каліцтв цивільних осіб, проблемі розграбування майна жителів села. У звіті розглядаються соціально-економічні та правові проблеми жителів Широкиного, які були змушені залишити село.
342.7(477)
Л 13
Лаврінок М. Становище правозахисників та громадських активістів в Україні у 2019 році : аналіт. доп. / М. Лаврінок, В. Ліхачов ; Укр. Гельсін. спілка з прав людини, ZMINA, Truth Hounds. – Київ : [б. в.], 2020. – 89 с. : фот.
У доповіді проаналізовано міжнародні документи, національне законодавство та умови, в яких відбувається правозахисна та громадська діяльність окремих осіб і організацій на підконтрольній уряду території України впродовж 2019 року.
Розглянуто ключові проблеми, з якими стикаються правозахисники та громадські активісти, наведено окремі випадки переслідувань правозахисників та громадських активістів, зокрема, кримінального, цивільного та адміністративного переслідування, погроз, випадків фізичного насильства (включаючи вбивства, побиття і пошкодження майна), стеження і дискредитаційних кампаній.
342.8(477)
О-75
Особливості реалізації виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та їх законодавче забезпечення / Ін-т законодавства Верхов. Ради України, Європ. коміс. "За демократію через право" ; [упоряд.: А. Санченко, С. Ткаченко]. – Київ : Фенікс, 2018. –159 с.
Збірник містить матеріали аналітичного науково-практичного дослідження, доповідей і виступів українських експертів і науковців, що здійснені та представлені у межах спільного проєкту Інституту законодавства Верховної Ради України та Європейської Комісії Ради Європи "За демократію через право" "Особливості реалізації виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та їх законодавче забезпечення", а також тексти відповідних законопроєктів, зареєстрованих у Верховній Раді України.341
С 40
Сироїд Т. Л. Міжнародне публічне право. Міжнародний захист прав людини / Т. Л. Сироїд, О. А. Гавриленко, Л. О. Фоміна ; за заг. ред. Т. Л. Сироїд ; Харків. нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна, Юрид. ф-т, Каф. міжнар. і європей. права. – 3-тє вид., перероб. і допов. – Харків : Право, 2020. – 491 с.
У посібнику зосереджено увагу на ключових питаннях сучасного міжнародного публічного права і міжнародного захисту прав людини. Посібник складається з 2-х частин: "Міжнародне публічне право" і "Міжнародний захист прав людини". Схарактеризовано універсальні й регіональні міжнародні акти в галузі захисту прав людини. Приділено увагу спеціалізованим органам та інституціям універсального й регіонального характеру, до компетенції яких віднесено захист прав означених осіб. Проаналізовано практику Європейського суду з прав людини щодо розгляду конкретних справ та акцентовано увагу на значенні прийнятих ним рішень.
347(477)
П 68
Правові засади запобігання насильства в сім'ї : монографія / С. В. Пєтков [та ін.]. – Київ : КНТ, 2020. – 220 с.
Монографія присвячена дослідженню проблем адміністративно-правового регулювання відповідальності за вчинення насильства у сім'ї. Запропоновано класифікацію суб'єктів здійснення і попередження насильства у сім'ї за рівнем компетентності.
342.9
П 29
Пєтков С. В. Адміністративна деліктологія: сучасна модель відповідальності посадових осіб органів публічної влади : [навч. посіб.] / [С. В. Пєтков, Н. О. Армаш, Є. Ю. Соболь] ; під. заг. ред. С. В. Пєткова. – Київ : КНТ, 2020. – 152 c.
У навчальному посібнику розглянуто питання, пов'язані зі становленням адміністративної деліктології як науки про відповідальність посадових осіб органів публічної влади у сфері державного управління, яка розвивається відповідно до загальних правил (аксіом), доведених у римському праві та сформульованих у вигляді норм, принципів тощо в теорії права. Автори пропонують нове бачення сутності адміністративної відповідальності та адміністративного деліктного законодавства.
347.6(477)
Ш 69
Шлюб. Діти. Розлучення. Поділ майна та інші відповідні питання. Законодавство. Судова практика. Зразки документів / [упоряд. С. Г. Туманов]. – Харків : Право, 2020. – 332 с.
Ця книга буде корисна особам, які потрапили в ситуацію, коли для розв'язання сімейних питань перемовини, на жаль, неактуальні, та настала стадія, коли потрібна консультація юриста або його практична допомога.
Видання допоможе самостійно зробити оцінку більшості питань, які належать до визначеного назвою відповідного кола, реально зекономить кошти на юристах, які навряд чи розкажуть більше.
Немає коментарів:
Дописати коментар