А.Мазур: За рахунок кого будуть ці додаткові виплати? (Передбачені озвученими Президентом соціальними ініціативами.)
В.Янукович: Економічний ріст, який був два роки поспіль 2010 рік – 4,2%, минулий рік – 5,3%, він створив фундамент, на якому фактично зараз базується ця програма соціальна, яку я проголосив. Цей рік ми бачимо, що динаміка зберігається. Нам треба думати, як визначити пріоритети.
Один із пріоритетів, ми визначили, який буде стимулювати підняття рівня економіки, - це будівництво доступного житла. Ми зараз створюємо умови, при яких кожна людина буде мати дуже вигідний кредит. По-перше, на 10-15 років. По-друге, ця кредитна ставка буде 2-3%. А різницю буде погашати бюджет. Тому ми задіємо, безумовно, наш будівельний комплекс, який є у країні, і підприємства, які виробляють будівельні матеріали. Тобто, це величезний мультиплікатор, який, безумовно, буде позитивно позначатися на економіці. Тобто, це не просто соціальний популізм, як це кажуть. Це соціальна програма, яка буде виконувати багато функцій. Перша – це, безумовно, людина, сім'я, а друге – це економіка. Ми будемо піднімати ринок внутрішній і, безумовно, отримаємо фінансовий результат.
- Ви у своїй доповіді на Кабміні закликали уникнути популістської політики. І от якраз цей момент про виплату боргів Ощадбанку, ця тисяча, яку в народі називають Юліною тисячею, я пригадую тоді коли уряд Тимошенко ініціював таку виплату, Партія регіонів, перебуваючи в опозиції, назвала це популізмом і вустами Миколи Азарова передбачила інфляцію, власне що і трапилося. Чи ви впевнені, що вдасться уникнути такого стрибка інфляції зараз?
- Я вам скажу, що можливо я трохи поспішаю, я не хотів анонсувати, але я дещо відкрию це питання. Ми розраховуємо на те, що нам вдасться якусь частину людей переконати в тому, щоб люди залишили ці кошти на своїх рахунках, тобто не отримували готівкою, а залишили на рахунках. Ми для цього створимо вигідні умови, депозити, щоб зразу поклали на депозити. За рахунок цього ми збільшимо кошти, які будуть у банках, у банківській системі. Ми піднімемо ліквідність банківської системи. А за рахунок підняття ліквідності банківської системи ми будемо знижувати кредитні ставки для того, щоб можна було фінансувати, інвестувати у промисловість, сільське господарство і в інші галузі.
Ми будемо для цієї роботи скоріше за все залучати не один Ощадбанк. Як мінімум буде ще і Ексімбанк, а можливо і ще деякі банки будуть залучені до цієї роботи, щоб не було цих черг.
- Чи можемо ми не боятися банкрутства країни, оскільки навіть у небідній Європі, Греція, яка жила не за доходами, зараз у такому критичному стані?
- Безумовно, занепокоєння є, тому що ми в обіг будемо вводити багато грошей. Дуже важливо, щоб ми не зірвали тут і інфляцію, і курс. Є занепокоєння. Ми все дуже серйозно прорахували. Тобто ми не будемо це робити в один день. Передбачене поступове зростання соціальних виплат, деякі з них стабільні - тобто вони переходять і в 2013 рік. І ми розраховуємо, що вони будуть тільки зростати. Тому ми й будемо просити людей, щоб зайві кошти, які будуть у когось, щоб люди клали, заощаджували. Якщо ви слухали мій виступ, я сьогодні звернувся до Прем'єр-міністра Азарова, до віце-прем'єра Тігіпка і до голови Національного банку Арбузова. Я до них звернувся і сказав, що ви будете нести персональну відповідальність за це. І, безумовно, я з себе не знімаю цю відповідальність.
- Пане Президенте, у чому полягає персональна відповідальність тих людей, яких ви назвали? Будуть звільнення? Оскільки претензій, зауважень до роботи Уряду з Вашого боку останнім часом звучало чимало, відбулися й певні звільнення, але, наприклад, не завжди чітко сформульована їх мотивація, за що, скажімо, був звільнений Міністр охорони здоров'я Аніщенко?
- Ми моніторимо ситуацію постійно по всіх напрямках і можемо сказати, наскільки ефективно працює той чи інший керівник, чи чиновник, чи міністр. Я добре знаю Аніщенка. Це дуже відповідальна людина, дуже фахова людина. Йому не вистачило трошки здоров'я. І коли ми почали реформи, ми побачили, що не всі витримують цей іспит.
- Зокрема останні ініціативи і кроки Міністерства освіти викликали бурхливу реакцію у суспільстві, зауваження з Вашого боку. І на цьому Кабміні, наскільки я розумію, теж були, але статус-кво зберігається, міністр залишається на своєму місці.
- Я скажу так, що стосується Табачника. Там є і об'єктивні, і суб'єктивні причини. Тобто, нагнітання навколо цієї особистості, занадто політизація цього питання, вона існує. Але є і прорахунки, в тому числі питання реформи наприклад. Тут особисто Прем'єр-міністр, я йому сказав, що ви, Миколо Яновичу, будете особисто нести відповідальність за реформу вищої освіти, і якщо будуть будь-які прорахунки, то ви, як кажуть, в обнімку підете разом з Табачником. Тому Микола Янович відпрацьовував це питання особисто і в окремих випадках без Табачника розглядав і слухав ректорів вищих навчальних закладів - університетів, інститутів - якої вони точки зору. Тобто, ми робили таке таємне опитування. Воно суперечливе, це питання, і на сьогоднішній день немає рішення по звільненню Табачника, і він буде працювати.
- Повертаючись до соціальних ініціатив, озвучених на Кабміні. Для того, щоб скоротити розрив між багатими і бідними, Ви пропонуєте запровадити все-таки податок на багатство, податок на розкіш. Ці речі, вони достатньо популярні у суспільстві і вже не раз звучали в парламенті. В тому парламенті, де у вас є більшість ваших прихильників і однодумців. Чому ці закони досі не проходять? Чому ця парламентська більшість досі не приймає ці закони? Вони їх блокують? Вони не підтримують вашу ініціативу?
- Безумовно, є гальмування цих законів, і це цілком природно. Коли мова йде, дай чи віддай, зразу, як кажуть, включаються всі можливі і неможливі сили, щоб не віддати. Але робота йде. Обов'язково цей законопроект буде внесений, буде розглянутий і буде прийнятий. Я вам скажу, що участь у цьому проекті, в тому числі, приймають і багаті люди.
Сьогодні створена ціла низка благодійних фондів, які мають досить великі програми. Десятки, а то й сотні мільйонів доларів… медичні програми, лікування туберкульозу, СНІДу, злоякісних пухлин
Я скажу, що найбільш активні - це Рінат Ахметов, на другому місці, я мабуть не помилюся, якщо скажу - Віктор Пінчук. На третьому місті, хоча він опозиціонер, але я з повагою ставлюсь до людини і до підприємця, і мене зовсім не дратує, що він опозиціонер, - це Костянтин Жеваго. Тобто молодець, також вкладає кошти. Принцип державно-приватного партнерства, соціальна відповідальність бізнесу – це ті питання, з якими ми тільки почали працювати.
- Названі Вами люди, вони підтримують цю ініціативу і такий законопроект?
- Безумовно.
- Яким чином Ви будете впливати на своїх однопартійців в парламенті для того, щоб вони ухвалили його найближчим часом, як Ви сказали, і який це може бути найближчий час?
- Повірте мені, дуже часто лунає це питання, як я буду впливати чи керувати. Я не керую парламентом і фракцією. Ви можете мені повірити? Ніхто переді мною не звітує. Є певні стосунки, тому що там однодумці, мої однопартійці. Тому я працюю, безумовно, з конструктивно налаштованою частиною парламенту, з депутатами, в тому числі і з Партією регіонів. Я дуже часто звертаюся до них і прошу прискорити той чи інший закон, тому що він вкрай потрібен, необхіден державі, розумієте? Нам потрібно повертати довіру людей до влади, довіру людей до політиків, і от це головне.
Немає коментарів:
Дописати коментар