Translate

четвер, 2 серпня 2018 р.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах

    Чи може бути поширено позицію «працівники, зайняті ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва» підрозділу 4 розділу XII Списку № 2 (постанова Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. № 461) на працівників, зайнятих ремонтом устаткування, зупиненого на ремонт?
Т. Бухаров, Одеська обл.

    Відповідь. З 1 січня 2018 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 04.07.2017 р. № 479 «Про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 461» (далі — постанова № 479).
    Унесені зміни стосуються, зокрема, працівників, зайнятих ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва.
    Так розділ XII «Буріння, видобування та перероблення нафти, газу та газового конденсату, перероблення вугілля та сланцю Списку № 2 доповнено новим підрозділом 4 «Загальні професії. Працівники, зайняті ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва та капітальним ремонтом свердловин».
    Отже, ця позиція Списку поширюється на всіх працівників. зайнятих повний робочий день (не;менш ніж 80% установленого робочого часу) ремонтом устаткування в умовах діючих виробництв буріння, видобування та перероблення нафти, газу та газового конденсату, перероблення вугілля та сланцю, а також капітальним ремонтом свердловин, у разі підтвердження відповідного права за результатами атестації робочих місць за умовами праці.
    Ця позиція Списку стосується саме тих працівників, які повний робочий день зайняті ремонтом устаткування в місцях його установки діючих виробництв, а також капітальним ремонтом свердловин.
    На працівників ремонтного персоналу, що виконують роботи з поточного ремонту устаткування, зупиненого на ремонт, ця позиція Списку не поширюється.
    Для цієї категорії працівників може бути застосовано норму п. 22 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з якою окремим категоріям працівників залежно від умов праці за результатами атестації робочих місць можуть призначатися пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій, але не раніше ніж за 10 років до досягнення віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
    Тобто підприємствам та організаціям надано право за рахунок власних коштів установлювати право на пенсію за віком на пільгових умовах працівникам, які працювали (працюють) за професіями (посадами), не передбаченими Списками № 1 і № 2, але умови праці яких за результатами атестації робочих місць визначено як такі, що дають право на відповідну пенсію.
    Порядок призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 р. № 937 (зі змінами).
    Згідно з п. 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці України від 18.11.2005 р. № 383, зареєстрованим у Мін'юсті України 01.12.2005 р. за № 1451/11731, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці слід подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про обійману посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, — уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. № 637.
    У довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професію або посаду; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їхні номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано таку довідку.
    Тобто періоди роботи, що підлягають зарахуванню до пільгового стажу, визначає підприємство (установа) або його правонаступник з урахуванням умов праці конкретного працівника та вимог законодавства щодо визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах.

Джерело:  Право на пенсію за віком на пільгових умовах // Праця і зарплата. - 2018. - № 27. -  С. 19.
Газета знаходиться у відділі документів із гуманітарних наук ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка за адресою просп. Миру, 41

Немає коментарів:

Дописати коментар