«Я народився 1961 року, пішов на пенсію як шахтар. При цьому з 1986 до 1993 року працював у районах Крайньої Півночі. Але північну зарплату після 1992 року в розрахунок не беруть, північні надбавки і коефіцієнти урізують. Писав до обласного управління Пенсійного фонду - відповідають, що все правильно. Ще звертався до юристів, а також до Пенсійного фонду в Луганській області, звідки я родом. Думки поділилися: одні кажуть одне, інші - інше. Де шукати правди?
Петро Ясинський, с. Паплинці, Хмельницька обл.»
Що змінилося з 1991 року?
Питання це не нове і цю тему ми вже не раз висвітлювали. Ті, хто працював у районах Крайньої Півночі та місцевостях, дорівняних до них, часто стикаються з труднощами підтвердження пільгового стажу. Але аналогічні ситуації можуть виникати і стосовно північних зарплат.
Як відомо, періоди роботи на Півночі за певних умов можуть зараховуватися до стажу у співвідношенні рік роботи за півтора, при цьому до зарплати встановлювалися районні коефіцієнти та північні надбавки. Однак усе це вірно стосовно періодів роботи за часів СРСР.Петро Ясинський, с. Паплинці, Хмельницька обл.»
Що змінилося з 1991 року?
Питання це не нове і цю тему ми вже не раз висвітлювали. Ті, хто працював у районах Крайньої Півночі та місцевостях, дорівняних до них, часто стикаються з труднощами підтвердження пільгового стажу. Але аналогічні ситуації можуть виникати і стосовно північних зарплат.
Згідно з чинним українським законодавством, періоди роботи на Крайній Півночі після 1 січня 1991 року зараховуються до стажу лише в одинарному розмірі (рік роботи за рік). А за періоди роботи після 1 січня 1992 року урізують і північну зарплату - при розрахунку пенсії справді не враховують районних коефіцієнтів. Усе це обумовлено тим, що пільги для працівників Крайньої Півночі сучасним законодавством не передбачені, а розрахунок пенсії за періоди роботи до 1992 року здійснюються з урахуванням законодавства, яке діяло раніше.
У чому несправедливість? Все сказане підтверджується і в надісланих вами документах. У півтора рази враховують тільки ваш стаж на Крайній Півночі до 31 грудня 1990 року (1986-1990 роки). А роботу в 1991-1993 роках враховують уже без пільги. Мають урізати при цьому і північну зарплату, яку ви отримували після 1991 року. Щодо зарплати це здається особливо несправедливим, але такі реалії.
Далі стикаємося з ще однією несправедливістю. Якби ви пішли на пенсію за старим законодавством, то в розрахунок брали б лише високу зарплату шахтаря, ще й із північними надбавками. Але з 2004 року діє закон, за яким при розрахунку пенсії, крім зарплати за будь-які 5 років до 2000 року, беруть іще й зарплату за всі періоди роботи з 1 липня 2000 року до моменту призначення пенсії. Таким чином, при розрахунку вашої пенсії змішали високу шахтарську зарплату за 1988-1993 роки та нижчу зарплату за періоди роботи в 2000-2011 роках, коли в шахті ви вже не працювали. Середня зарплата за всі ці роки виявилася не такою високою, як хотілося б. Це зрештою негативно позначилося на розмірі пенсії.
Джерело: Про північний стаж і районні коефіцієнти
// На пенсії. - 2020. - № 7. - С. 3.
Газета знаходиться у відділі документів із гуманітарних наук ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка за адресою просп. Миру, 41
Немає коментарів:
Дописати коментар