Жінка розлучилася з чоловіком у 2001 р., має дочку 1993 р. народження. За які роки вона має право на оплачувану додаткову соціальну відпустку та на скільки днів? Працюючи на одному підприємстві з 1995 р. і донині, таку відпустку вона вже отримувала за 2004—2007 рр. (по сім днів). Чи має вона право на відпустку за 2011 р.?
О. Прихожа, Полтавська обл.
О. Прихожа, Полтавська обл.
Відповідь. Чинним Законом України «Про відпустки» (зі змінами, далі — Закон) установлено державні гарантії щодо права на відпустки, визначено умови, тривалість і порядок надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров'я, а також для виховання дітей.
Відповідно до ст. 19 Закону жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або яка усиновила дитину, матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, який виховує їх без матері (утому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, чи одному з прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП).За наявності кількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати ,17 календарних днів. -
Протягом чинності Закону до ст. 19 цього Закону вносилися відповідні зміни.
Так, Законом України від 22.10.2004 р. № 2128-ІV «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно відпусток» (набрав чинності з 18 листопада 2004 р.) перелік осіб, які мають право на зазначену додаткову відпустку. було доповнено категорією «одинока мати».
У подальшому Законом України від 19.05.2009 р. № 1343-VІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей» (набрав чинності з 1 січня 2010 р.) тривалість відпустки. передбаченої ст. 19 Закону, було збільшено із семи до 10 календарних днів за однією підставою та з 14 до 17 календарних днів за двома підставами.
Зазначену хронологію змін у законодавстві щодо надання додаткових відпусток працівникам, які мають дітей, слід ураховувати в разі їхнього надання за минулі роки або виплати грошової компенсації за них під час звільнення, для визначення кількості днів такої відпустки.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Тому тривалість невикористаних соціальних додаткових відпусток працівникам, які мають дітей, за минулі роки має визначатися відповідно до норм законодавства, які були чинними на той час.
Крім цього, право на відпустку одинокої матері залежить від віку дитини, що Законом не встановлено, тому слід керуватися загальними нормами.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про охорону дитинства» та ст. 2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» дитина — це особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно із законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.
Тому одинока мати має право на цю відпустку до досягнення дитиною повноліття. Право на цю відпустку не втрачається в році досягнення дитиною граничного віку для м надання.
Наприклад, одинока мати, яка сама виховує дитину, має право на зазначену соціальну відпустку починаючи з 2004 р. — тривалістю сім календарних днів, а з 2010 р. — 10 календарних днів.
Слід зауважити, що чинним законодавством не передбачено терміну давності, після якого втрачається право на соціальні відпустки. Якщо працівник з різних причин не скористався цим правом у році досягнення дитиною певного віку або за кілька попередніх років, він має право використати цю відпустку, а в разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачено компенсацію за всі невикористані дні відпусток, як це передбачено ст. 24 Закону. Конкретний період надання цієї відпустки узгоджується між працівником і роботодавцем.
Джерело: Право одинокої матері на додаткову соціальну відпустку // Праця та зарплата. - 2020. - № 9. - С. 20.
Газета знаходиться у відділі документів із гуманітарних наук ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка за адресою просп. Миру, 41
Немає коментарів:
Дописати коментар