Translate

вівторок, 1 квітня 2025 р.

Податкові пільги для волонтерів

 Pexels

В країні передбачені податкові пільги для волонтерів та організацій, що займаються благодійністю..

Зокрема, не оподатковуються кошти або майно, надані волонтерам, якщо вони працюють на основі офіційного договору. Це стосується витрат на медогляди, вакцинацію та інші профілактичні заходи, пов’язані з волонтерською діяльністю.

Також волонтерам компенсують витрати, пов’язані з їхньою діяльністю, якщо вони документально підтверджені та передбачені законодавством.

Крім того, неприбуткові організації можуть надавати своїм працівникам додаткові пільги до 5% річного доходу без ризику втрати статусу неприбутковості.

Як волонтерам звітувати про отримані кошти

Варто зазначити, що фізична особа-волонтер має обовʼязково подавати звітність до Державної податкової служби України. 

У Декларації про майновий стан і доходи потрібно зазначати про отримані кошти на волонтерську діяльність і підтверджувати їх використання відповідними документами. Серед них банківські виписки, акти приймання-передачі, фіскальні чеки, накладні, розписки.

Окрім основних документів, варто додавати додаткові матеріали: інструкції та технічні паспорти на товари, фото- й відеозвіти, договори, письмові покази свідків. Це допоможе забезпечити прозорість діяльності та підтвердити факт використання допомоги за призначенням.

Якщо кошти витрачалися на забезпечення волонтерської діяльності (наприклад, ремонт авто, пальне, проживання), ці витрати також мають бути документально підтверджені. 

Винятком є період із 24.02.2022 по 01.05.2022, коли підтвердження не було обов’язковим.

Звітність подається через автоматизовану систему обліку гуманітарної допомоги за принципом: скільки роздано — який залишок

Терміни подання звітів залежать від типу установи й варіюються від 15 до 90 днів.

— Найкраще звітувати щомісяця до 15-го числа.

Правова безпека волонтерів в Україні 

До того ж, під час воєнного стану для волонтерів існують особливі юридичні правила, спрямовані на захист їхніх прав і забезпечення законності їхньої діяльності. 

— Волонтерська діяльність регулюється через укладання договорів із організаціями, що координують їхню роботу, з чітким визначенням прав, обов’язків, умов праці та страхування.

Крім того, волонтерам надається доступ до юридичних консультацій. Важливим є й дотримання норм трудового законодавства, зокрема щодо робочого часу та умов праці; правил, які забороняють прояви дискримінації та домагань.

Волонтери мають право отримати інформацію про правові зобов’язання, брати участь у тренінгах з правових питань та звернутися за допомогою для розвʼязання конфліктів, які виникли під час роботи. 

Також для запобігання шахрайству організації можуть впроваджувати регулярні аудити та перевірки фінансової діяльності.

Як діяти волонтеру, якщо його права були порушені

Проте, якщо ж волонтер зазнав дискримінації або порушення своїх прав насамперед він (вона) повинен (повинна) зафіксувати факт порушення та зібрати докази. Це можуть бути електронні листи, фото, відео, письмові свідчення інших людей. 

Важливо визначити, коли саме сталося порушення під час співбесіди, роботи чи в інших ситуаціях.

Далі волонтер може подати скаргу до різних органів влади, залежно від ситуації. Якщо порушення стосується жорстокого поводження, сексуального або гендерного насильства, дискримінації за національністю, релігією чи іншими ознаками, слід звернутися до правоохоронців. 

Також можна подати скаргу керівництву організації, звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або до Державної служби України з питань праці.

У разі серйозних порушень, зокрема дискримінації при прийомі на роботу або виконанні обов’язків, порушення права на безпеку праці чи примус до роботи, волонтер має право звернутися до суду. Це дозволить офіційно захистити його права та отримати правову допомогу.

Важливо не залишати порушення без уваги, оскільки своєчасне реагування допоможе не лише певному волонтеру, а й покращить умови для інших учасників волонтерської діяльності.

Обмеження для іноземних волонтерів 

Для іноземних волонтерів в Україні існують декілька обмежень. Вони можуть перебувати в країні без додаткових документів до 90 днів протягом 180-денного періоду. Але для довготривалого волонтерства потрібна волонтерська віза та посвідка на проживання. 

Також є обмеження у відвідуванні небезпечних територій, зокрема без дозволу військової адміністрації та командування в регіонах, які перебувають під постійними обстрілами.

Джерело: https://vikna.tv/dlia-tebe/bezpeka/oficzijnyj-status-volontera-prava-pilgy-ta-obovyazky/

Бажаєте першими отримувати найактуальніші новини? 

Натисніть "стати прихильником"

Немає коментарів:

Дописати коментар