Роз'яснює заступник начальника відділу організації роботи ДПІ у Шевченківському районі ГУДФС у м. Києві Ольга ЗАСІМОВА
Якщо ломбард реалізував заставне майно, чи потрібно нараховувати військовий збір?
Відповідь. За пунктом 1 ст. 1 Закону України від 12.07.2001 р. № 2664 «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» ломбарди належать до фінансових установ, видом діяльності яких є надання фінансових послуг, у тому числі надання коштів у позику на умовах фінансового кредиту.
Згідно з пп. 14.1.100 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) ломбардна операція — це операція, що провадиться фізичною чи юридичною особою, з одержанням коштів від юридичної особи, що є фінансовою установою, згідно із законодавством України, під заставу товарів або валютних цінностей. Ломбардні операції є різновидом кредиту під заставу.
За статтею 20 Закону України від 02.10.92 р. № 2654 «Про заставу» (далі — Закон) та ст. 589 Цивільного кодексу України в разі невиконання боржником (позичальником) своїх обов'язків перед ломбардом під час закінчення терміну договору позики кредитор, зокрема, ломбард, має право звернути стягнення за невиконаними обов'язками на предмет застави, тобто реалізувати такий предмет застави. Водночас, якщо під час реалізації предмета застави виручена грошова сума перевищує розмір забезпечених цією заставою вимог заставодержателя, різниця повертається заставодавцю (ст. 25 Закону).
Платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 Кодексу, зокрема фізична особа — резидент, яка одержує доходи з джерела їхнього походження в Україні (пп. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Об'єктом обкладення військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу. Так, за пунктом 163.1 ст. 163 Кодексу об'єктом оподаткування в резидента є, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого згідно з пп. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу включаються інші доходи.
Ставка збору становить 1,5% об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу.
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету провадиться в порядку, визначеному ст. 168 Кодексу.
Ураховуючи викладене, якщо внаслідок реалізації предмета застави виручена грошова сума перевищує розмір забезпечених цією заставою вимог заставодержателя (ломбарду), то різниця, яка повертається платникові податку, включається до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інші доходи і є об'єктом обкладення військовим збором.
Чи обкладається військовим збором сума заборгованості фізичної особи, списана після закінчення терміну позовної давності?
Відповідь. За підпунктом 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (далі — Кодекс) платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 розділу IV Кодексу, зокрема фізична особа — резидент, яка отримує доходи з джерела їхнього походження в Україні.
Об'єктом обкладення військовим збором є доходи, визначені ст. 163 розділу IV Кодексу.
Згідно з п. 163.1 ст. 163 Кодексу об'єктом оподаткування в резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається сума заборгованості платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50% місячного прожиткового мінімуму, чинного для працездатної о^оби на 1 січня звітного податкового року, крім сум податкової заборгованості, за якими минув строк позовної давності згідно з розділом II Кодексу, що встановлює порядок стягнення заборгованості з податків, зборів і погашення податкового боргу. Фізична особа самостійно сплачує податок з таких доходів та зазначає їх у річній податковій декларації (пп. 164.2.7 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету провадиться в порядку, встановленому ст. 168 Кодексу (пп. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Підпунктом 168.1.3 п. 168.1 ст. 168 Кодексу передбачено: якщо згідно з нормами розділу IV Кодексу окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їхнього нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу платника податку та подати річну декларацію з цього податку. Ставка військового збору становить 1,5% об'єкта оподаткування.
Отже, фізична особа в разі одержання доходу у вигляді суми заборгованості, списаної після закінчення терміну позовної давності, з урахуванням пп. 164.2.7 п. 164.2 ст. 164 Кодексу, включає його до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, зазначає в річній податковій декларації та самостійно сплачує військовий збір за ставкою 1,5%.
Джерело: Щодо справляння військового збору // Праця i зарплата. - 2016. - 6 липня (№ 25). - С. 25.
Газета знаходиться у відділі документів із гуманітарних наук ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка за адресою просп. Миру, 41.
Немає коментарів:
Дописати коментар