Translate

пʼятниця, 26 лютого 2016 р.

Оплата праці працівників закладів культури


    Виплата працівникам клубних закладів доплати за вислугу років
Чи може клубний заклад і І проводити доплату за ви­слугу років за попередньо відпрацьовані місяці, за які не бу­ло проведено оплати у зв'язку з відсутністю коштів?
Т. Шуляк, Чернігівська обл
.

    Відповідь. За частиною 3 ст. 29 Закону України «Про культуру» працівники у сфері культури, педа­гогічні працівники закладів освіти сфери культури мають право на допомогу на оздоровлення під час надання щорічної відпустки в роз­мірі посадового окладу, а також на матеріальну допомогу для вирі­шення соціально-побутових пи­тань і доплату за вислугу років у розмірах і порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.
   Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1026 «Питання виплати працівникам державних і комунальних клубних закладів, парків культури та відпо­чинку, центрів (будинків) народної творчості, центрів культури та до­звілля, інших культурно-освітніх центрів доплати за вислугу років, допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирі­шення соціально-побутових пи­тань», що набрала чинності з 1 січ­ня 2016 р.. затверджено, зокрема, порядок виплати доплати за ви­слугу років і перелік посад праців­ників державних і комунальних клубних закладів, парків культури та відпочинку, центрів (будинків) народної творчості, центрів куль­тури та дозвілля, інших культурно- освітніх центрів, які мають право на виплату такої доплати.
   Відповідно до п. З цієї постанови доплата за вислугу років випла­чується за рахунок коштів спеці­ального фонду, коштів, одержаних від господарської діяльності, а та­кож з інших джерел, не забороне­них законодавством.
   За пунктом 1 Порядку складан­ня, розгляду, затвердження та ос­новних вимог до виконання кошто­рисів бюджетних установ, затвер­дженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. № 228 (далі — Порядок), основним плановим фінансовим документом бюджетної установи є кошторис. 
   Кошторис має такі складові частини:
   загальний фонд, який містить обсяг надходжень із загального фонду бюджету та розподіл видат­ків за повною економічною класи­фікацією видатків бюджету на ви­конання бюджетною установою її основних функцій;
   спеціальний фонд, який містить обсяг надходжень із спеціального фонду бюджету на конкретну мету та їхній розподіл за повною еконо­мічною класифікацією видатків бюджету на здійснення відповід­них видатків згідно із законодав­ством, а також на реалізацію пріо­ритетних заходів, пов'язаних з ви­конанням установою її основних функцій.
   Згідно з абзацом другим п. 43 Порядку розпорядники бюджетних коштів мають право провадити ді­яльність виключно в межах бю­джетних асигнувань, затверджених кошторисами.

Оплата праці працівників закладів культури // Праця i зарплата. - 2016. - 6 лип.(№ 25). -  С. 12
Газета знаходиться у відділі документів із гуманітарних наук ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка за адресою просп. Миру, 41

Немає коментарів:

Дописати коментар