Чи може компанія направляти у відрядження працівника у святкові (неробочі, вихідні) дні, якщо мета відрядження — проведення тренінгу чи навчання?
Якщо на період відрядження припадає святковий (неробочий, вихідний) день, а на підприємстві, куди відряджено працівника, цей день є робочим і відряджений працівник у цей день працював, яка компенсація передбачена йому в такому разі?
Як компенсується вибуття (прибуття) у відрядження у вихідний день?
Н. Жмаченко, Черкаська обл.
Якщо на період відрядження припадає святковий (неробочий, вихідний) день, а на підприємстві, куди відряджено працівника, цей день є робочим і відряджений працівник у цей день працював, яка компенсація передбачена йому в такому разі?
Як компенсується вибуття (прибуття) у відрядження у вихідний день?
Н. Жмаченко, Черкаська обл.
Відповідь. Питання, пов'язані зі службовими відрядженнями, врегульовано ст. 121 КЗпП та Податковим кодексом України (далі — Кодекс).
За абзацом шостим пп. 170.9.1 п. 170.9 ст. 170 Кодексу суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються за рахунок бюджетних коштів, визначаються Кабінетом Міністрів України.На виконання цієї норми Кабінет Міністрів України ухвалив постанову від 02.02.2011 р. № 98, а Мінфін України видав наказ від 17.03.2011 р. № 362, яким викладено в новій редакції Інструкцію про службові відрядження в межах України та за кордон (далі — Інструкція).
Пунктом 7 Інструкції визначено, що днем вибуття у відрядження вважається день відправлення поїзда, літака, автобуса або іншого транспортного засобу з місця постійної роботи відрядженого працівника, а днем прибуття з відрядження — день прибуття транспортного засобу до місця постійної роботи відрядженого працівника:
За пунктом 8 Інструкції на працівника, який перебуває у відрядженні, поширюється режим робочого часу того підприємства. до якого він відряджений. Замість днів відпочинку, не використаних за час відрядження, інші дні відпочинку після повернення з відрядження не надаються.
Якщо працівник спеціально відряджений для роботи у вихідні або святкові й неробочі дні, то компенсація за роботу в ці дні виплачується відповідно до чинного законодавства.
Отже, якщо в наказі про відрядження працівника зазначено, що виконання ним роботи у відрядженні проводитиметься у вихідні чи святкові (неробочі) дні, то компенсація за роботу в ці дні виплачується згідно зі ст. 107 КЗпП, за якою робота у святковий (неробочий, вихідний) день оплачується у подвійному розмірі: відрядникам — за подвійними відрядними розцінками; працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, — в розмірі подвійної годинної або денної ставки;
працівникам, які одержують місячний оклад, — у розмірі одинарної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася в межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота провадилася понад місячну норму.
У такому розмірі оплачуються години, фактично відпрацьовані у святковий (неробочий чи вихідний) день.
Отже, для правильного нарахування заробітної плати працівникові потрібно зробити відповідні відмітки в табелі обліку робочого часу.
Щодо компенсації в тому разі, якщо працівник відбуває чи прибуває з відрядження у вихідний день, то згідно з Інструкцією, якщо працівник відбуває у відрядження V вихідний день, то йому після повернення з відрядження в установленому порядку надається інший день відпочинку.
Якщо наказом про відрядження передбачено повернення працівника з відрядження у вихідний день, то працівникові може надаватися інший день відпочинку відповідно до законодавства у сфері регулювання трудових відносин.
Оскільки положення Інструкції є обов'язковими для підприємств, установ та організацій, що повністю або частково утримуються за рахунок бюджетних коштів, госпрозрахункові підприємства питання, які стосуються гарантій працівникам за час відрядження, повинні врегулювати в колективному договорі, зокрема і щодо компенсації працівникам у випадку їхнього вибуття (прибуття) у відрядження.
Джерело: Про компенсацію за роботу відрядженого працівника у вихідний (святковий, неробочий) день // Праця і зарплата. - 2018. - № 18. - С. 11.
Газета знаходиться у відділі документів із гуманітарних наук ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка за адресою просп. Миру, 41
Немає коментарів:
Дописати коментар