Translate

середа, 15 липня 2020 р.

Щодо безоплатної видачі молока

  У комунальній установі працівники зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці. За наявності таких робіт із профілак­тичною метою працівникам без­оплатно видають молоко або інші рівноцінні продукти.
   Сьогодні порядок такої без­оплатної видачі продуктів законо­давством не врегульовано.
Якими нормативно-правовими актами слід керуватися, аби вре­гулювати питання забезпечення молоком або іншими рівноцінни­ми харчовими продуктами праців­ників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці?
С. Качанов, м. Одеса

 
   Відповідь. Згідно зі статтею 166 КЗпП та ст. 7 Закону України «Про охорону праці» (далі — Закон) працівники, зайняті на роботах зі шкід­ливими умовами праці, безоплатно забезпечуються молоком або інши­ми рівноцінними харчовими продук­тами за встановленими нормами та в порядку, визначеному законодав­ством.
   Порядок безоплатної видані моло­ка або інших рівноцінних харчових продуктів робітникам і службовцям. зайнятим на роботах зі шкідливими умовами праці, затверджений поста­новою Держкомпраці СРСР і Президії ВЦРПС від 16.12.87 р. № 731/П-13, визнано таким, що не застосовуєть­ся на території України, розпоря­дженням Кабінету Міністрів України від 18.12.2017 р. № 1022-р.
   Оскільки сьогодні порядок без­оплатної видачі молока або інших рів­ноцінних харчових продуктів праців­никам, зайнятим на роботах зі шкід­ливими умовами праці, законодав­ством не врегульовано, роботода­вець може самостійно вирішувати пи­тання. пов'язані з безоплатною видачею молока, в тому числі щодо кілько­сті молока та періодичності видачі, в колективному договорі або угоді.
  Щодо заміни молока іншими про­дуктами можна керуватися виснов­ком НДІ гігієни харчування АМН України від 13.05.92 р., згідно з яким допускається заміна молока продуктами тваринного походжен­ня, а саме: 0,5 л молока відповідає: кисломолочні продукти (кефір, кисле молоко, мацоні тощо) — 500 г; сир — 100 г;
сир твердий 24% жирності — 60 г; молоко сухе — 55 г; молоко згущене стерилізоване без цукру — 200 г; яловичина II категорії (сира) — 90 г; риба нежирна (сира) — 90 г; яйце куряче — 2 шт.
   Також варто зазначити, що робо­тодавець може за свої кошти додат­ково встановлювати за колективним договором (угодою, трудовим дого­вором) працівникові пільги і компен­сації, не передбачені законодав­ством (ч. З ст. 7 Закону).
  Водночас постановою Кабінету Мі­ністрів України від 27.06.2003 р. № 994 (зі змінами) затверджено Пе­релік заходів та засобів з охорони праці, до яких входить забезпечення працівників, зайнятих на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, лікувально-профілактичним харчуванням, молоком чи рівноцін­ними харчовими продуктами, а та­кож газованою солоною водою від­повідно до КЗпП, Закону та колек­тивного договору або угоди.
  Пунктом 2 названої постанови пе­редбачено, що обсяг і джерела фі­нансування витрат на охорону праці визначаються в колективному дого­ворі або угоді.

Джерело:  Щодо безоплатної видачі молока // Праця та зарплата. - 2020. - № 9. - С. 23.
Газета знаходиться у відділі документів із гуманітарних наук ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка за адресою просп. Миру, 41

Немає коментарів:

Дописати коментар