Translate

понеділок, 28 вересня 2020 р.

Шлюбний вік, встановлений для проведення державної реєстрації шлюбу

   Відповідно до Сімейного кодексу України, від 10 січня 2002 року № 2947-III (далі - Кодекс), визначено, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.
    Шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу.
   До 2012 року в Україні дівчата могли укладати шлюб після досягнення ними 17 років. Проте Законом України “Про внесення змін до Сімейного кодексу України (щодо підвищення рівня мінімального шлюбного віку)” від 31 травня 2012 року були внесені зміни, а саме передбачені рівні умови щодо досягнення шлюбного віку і для жінок, і для чоловіків. Ініціатори змін пояснювали, що 18 років є віком досягнення психічної, інтелектуальної і фізичної зрілості згідно з Конвенцією ООН “Про згоду на взяття шлюбу, шлюбний вік та реєстрацію шлюбу”.   Закріплення у Кодексі  шлюбного віку пояснюється тим, що для вступу у шлюб особа повинна досягти певного ступеню фізичної та психічної зрілості. Досягнення такої зрілості є необхідним для вільного укладання шлюбу та забезпечення народження здорового потомства. Саме у вісімнадцять людина стає повнолітньою, отримує повну дієздатність, тож може приймати будь-які рішення.
    Однак, існують виключення. За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.Після реєстрації шлюбу дівчина та хлопець набувають повної цивільної дієздатності - як повнолітні. І навіть після розлучення до досягнення ними 18 років така дієздатність зберігається. Неповнолітня особа, щодо якої суд прийняв рішення про зниження шлюбного віку, має право не скористатись наданим їй правом. І у будь-який момент відмовитися від  реєстрації шлюбу.
   В той же час Кодекс не встановлює будь-якого граничного віку для вступу у шлюб. Не існує також жодних обмежень щодо різниці у віці між майбутнім подружжям.
   Слід відмітити, що проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.
  Отже, особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу. Недотримання умов укладення шлюбу тягне його недійсність. 

 Головний спеціаліст Чернігівського
міського відділу державної реєстрації
актів цивільного стану Північно-
Східного міжрегіонального управління
Міністерства юстиції (м. Суми)                                                                           Ольга ТКАЧОВА


Немає коментарів:

Дописати коментар