Translate

четвер, 2 листопада 2017 р.

Реформа на практиці для українських пацієнтів

   Із нового року пацієнт зможе обирати сімейного лікаря. Чи має при цьому значення місце реєстрації? Якщо людина помилилась у виборі, чи може вона змінити лікаря? Що для цього треба зробити?
   Кожен пацієнт зможе вибирати собі сімейного лікаря незалежно від місця реєстрації. Якщо, скажімо, людина живе в одному районі міста, а довіряє сімейному лікарю, який працює в другому, вона може вибрати його. Але сімейний лікар вестиме всю родину, тому краще, коли він буде близько до місця проживання. Ним може стати терапевт із поліклініки, якому довіряють. Із ним пацієнт має підписати декларацію, а Національна служба здоров'я України заплатить лікарю за лікування.
   Якщо пацієнт змінить місце проживання або зрозуміє, що помилився у виборі, то він може змінити лікаря. Коли людина підписує нову декларацію, стара автоматично анулюється.
   Один раз на рік людина зможе змінити лікаря. Це правило працюватиме, коли система вже буде стабільна. Протягом першого року це можна буде робити частіше, щоб люди могли вибрати собі надійного фахівця.

     Коли пацієнти мають підписати декларації з лікарем: до нового року, під час першого візиту?
   Щойно буде оголошено про початок приписної кампанії, громадяни зможуть підписати декларацію із сімейним лікарем. Це можна зробити будь-коли, навіть під час першого звернення. Декларація підписується безстроково і діє до того часу, поки людина вирішить змінити лікаря. У декларації зазначаються загальні відомості про пацієнта: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, паспортні дані, адреса проживання тощо. Після підписання декларації лікар реєструє пацієнта в системі е-Неаlth.

   Чи не зможе лікар приписувати собі липових пацієнтів та липові прийоми?
   У системі е-Неаlth кожен пацієнт матиме власний ID, тобто електронний номер, прив'язаний до його електронної картки. Під час візиту пацієнта до лікаря і на картці, і на сервері системи е-Неаlth буде зазначено попередній діагноз, скарги пацієнта, а також призначення лікаря. Якщо лікар записуватиме липові прийоми, це легко можна буде відстежити.

Яку саме первинну медичну допомогу надаватимуть безкоштовно?
   Сімейний лікар спостерігатиме за станом здоров'я пацієнтів за допомогою різних досліджень, діагностуватиме та лікуватиме найпоширеніші хвороби, травми, отруєння, патологічні, фізіологічні (під час вагітності) стани, надаватиме невідкладну допомогу, скеровуватиме пацієнта для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) меддопомоги, здійснюватиме вакцинацію, огляди пацієнтів із груп ризику тощо.
   Він також може спостерігати неускладнену вагітність, за здоровою дитиною відповідно до вікових особливостей і потреб. А також надавати окремі послуги паліативної допомоги. Наприклад, оцінити ступінь болю, призначити й виписати рецепт на наркотичні засоби, психотропні речовини для зняття больового синдрому.
   В обов'язки сімейного лікаря входитиме також призначення ліків і виписування рецептів, за якими, зокрема, можна отримати медпрепарати за програмою відшкодування вартості ліків, що поступово міститиме дедалі більше препаратів, а також оформлення довідок, листків непрацездатності.

Які обстеження хворі можуть зробити безкоштовно починаючи з нового року?
   У межах первинної медичної допомоги пацієнти гарантовано і безкоштовно можуть зробити загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, аналіз крові на цукор, загальний холестерин, загальний аналіз сечі, електрокардіограму у стані спокою, мікроскопію харкотиння, швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс.

Джерело:  Реформа на практиці для українських пацієнтів // Пенсійний кур'єр. - 2017. - № 43. -  С. 1. 
Газета знаходиться у відділі документів із гуманітарних наук ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка за адресою просп. Миру, 41

Немає коментарів:

Дописати коментар