Translate

четвер, 2 серпня 2018 р.

Призначенні пенсії по інвалідності

   
У квітні 2018 року я звернулася за призначенням пенсії по інвалідності ІІ групи загального захворювання. Мені 40 років, страховий стаж лише вісім років, оскільки переважно працювала неофіційно. Дітей не маю. Деякий час здійснювала підприємницьку діяльність. У Пенсійному фонді відмовили в призначенні пенсії по інвалідності. Чи правомірно це та чи зараховується підприємницька діяльність до страхового стажу?
    Законом України «Про загально¬обов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі — Закон) визначено порядок і умови призначення пенсій по інвалідності.
    Залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначає орган медико-соціальної експертизи згідно із законодавством. Пенсію по інвалідності призначають незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.
    Обов’язковою умовою для призначення таких пенсій за нормами Закону є наявність страхового стажу від одного до 15 років залежно від віку особи з інвалідністю та встановленої органами МСЕК групи інвалідності.
    Щодо обчислення страхового стажу зазначимо, що статтею 24 Закону визначено порядок обчислення страхового стажу. Страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
     Страховий стаж обчислюють територіальні органи Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цього Закону, зараховують до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
    Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, для підтвердження страхового стажу до 01.01.2004 р. подаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, а за період роботи починаючи з 01.01.2004 р. — за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
    При цьому період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, з 01.07.2000 р. підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.
    Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01.01.2004 р. підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01.01.2004 р. — довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.
    Відповідно до пункту 3-1 Прикінцевих положень Закону (зі змінами, що набули чинності з 01.01.2018 р.) до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно зі статтею 26 Закону (за віком) включаються періоди, зокрема, ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:
▪️ з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності;
▪️з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
    Отже, зарахування періодів ведення підприємницької діяльності до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії по інвалідності законодавством не передбачено. З урахуванням зазначеного, до Вашого страхового стажу зарахують лише ті періоди здійснення підприємницької діяльності, коли Ви сплачували страхові внески (єдиний внесок).
    Згідно зі статтею 32 Закону особи, визнані особами з інвалідністю, мають право на пенсію по інвалідності залежно від групи інвалідності за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією: для осіб з інвалідністю ІІ групи у віці від 40 до 42 років включно потрібно мати не менше як дев’ять років страхового стажу.
     Оскільки Ви набули страховий стаж меншої тривалості, права на пенсію Ви не маєте. Вам слід звернутися в управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання за призначенням відповідної державної соціальної допомоги як особі з інвалідністю, яка не має права на пенсію.

Джерело:  Призначенні пенсії по інвалідності // Пенсійний кур’єр. - 2018. - № 20. -  С. 4.
Газета знаходиться у відділі документів із гуманітарних наук ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка за адресою просп. Миру, 41

Немає коментарів:

Дописати коментар