Translate

понеділок, 17 лютого 2020 р.

Право розлученої жінки на додаткову соціальну

    Жінка працює з 1999 р. на державній службі, з 2010 р. розлучена, від шлюбу має сина 2003 р. народження.
    Чи є в неї законне право на додаткову соціальну відпустку, якщо вона подає свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про розлучення, довідку про склад сім'ї та довідку зі школи про те, що батько не бере участі у вихованні дитини (не спілкується з класним керівником та не відвідує батьківських зборів) ?
О. Ткаченко, Волинська обл.


    Відповідь. За статтею 19 Закону України «Про відпустки» (далі — Закон) жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або яка усиновила дитину, матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, який виховує їх без матері (у тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А і групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП).
   У законодавстві про працю відсутнє визначення поняття «одинока мати». Водночас згідно з п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.92 р. № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» одинокою матір'ю слід вважати жінку, яка не перебуває в шлюбі й у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує й утримує дитину сама.
    Законодавством не визначено такої категорії, як «інша жінка, яка виховує дитину сама». До такої категорії жінок доцільно відносити, зокрема, розлучену жінку: жінку, яка виховує дитину без батька, в тому числі жінку, яка народила дитину, не перебуваючи в шлюбі, і при цьому батько визнав дитину; жінку, яка вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком не усиновлена, оскільки батько в дитини є.
    Статтею 157 Сімейного кодексу України визначено, що питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов'язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.
    Статтею 158 Сімейного кодексу України передбачено, що за заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї.
    У разі ухилення батька від виконання своїх обов'язків з виховання дитини мати має право звернутися до суду з позовом про позбавлення його батьківських прав.
    Чинним законодавством наразі не визначено конкретного переліку документів. які слід пред'явити одинокій матері для підтвердження свого статусу та отримання додаткової соціальної відпустки.
    Тому, якщо жінкою буде подано будь-який належним чином оформлений та засвідчений в установленому порядку документ, у якому з достатньою достовірністю підтверджується відсутність участі батька у вихованні дитини, вона може мати право на додаткову соціальну відпустку, а під час звільнення — на виплату компенсації за всі невикористані дні цієї відпустки. Рішення щодо надання відпустки з урахуванням поданих документів ухвалює роботодавець.

Джерело: Право розлученої жінки на додаткову соціальну відпустку // Праця та зарплата. - 2020. - № 6. - С. 14.
Газета знаходиться у відділі документів із гуманітарних наук ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка за адресою просп. Миру, 41

Немає коментарів:

Дописати коментар