Запроваджений в Україні карантин змусив багатьох громадян відправитьсь на дистанційну роботу внаслідок введених обмежень, і викликав ряд складнощів для тих, у кого такої можливості немає.
На багатьох підприємствах у період карантину керівники змушують співробітників писати заяву на звільнення за власним бажанням. Такі дії є незаконними, і президент Володимир Зеленський у своєму недавньому зверненні закликав громадян звертатися до поліції в разі такого тиску.
У Міністерстві внутрішніх справ уточнили, що за таке звільнення працівників під час карантину керівникам загрожує покарання, а саме штрафи до 51 тисячі гривень, виправні роботи та позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.На багатьох підприємствах у період карантину керівники змушують співробітників писати заяву на звільнення за власним бажанням. Такі дії є незаконними, і президент Володимир Зеленський у своєму недавньому зверненні закликав громадян звертатися до поліції в разі такого тиску.
Про це зазначили в прес-службі МВС.
Начальник Головного слідчого управління Максим Цуцкірідзе зазначив, що ті, хто постраждав від незаконного звільнення, повинні звертатися до правоохоронців. Зробити це можна за телефоном 102 або написати заяву до поліції (згідно статті 172 КК про грубе порушення законодавства про працю).
"Санкція статті передбачає покарання у вигляді штрафу від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34 тис. - 51 тис. грн). Або позбавлення права обіймати певні посади. Також керівників можуть позбавити права займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або покарати виправними роботами на строк до двох років", - розповів він.
Додатково зазначаємо, що працюючі українці, які перебувають на обсервації, зможуть отримати грошову компенсацію у розмірі 50% від заробітної плати. У Фонді соціального страхування роз'яснили механізм надання виплат, які будуть здійснювати на підставі виданого листка непрацездатності застрахованій особі.
Також українці, які бажають на період карантину піти у відпустку і залишатися з дітьми в цей час, можуть написати відповідну заяву.
Які потрібні документи для цього і який алгоритм дій?
Хто може скористатися таким правом
За законом, відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов'язковому порядку матері або іншій особі, яка здійснює догляд за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території.
Право на відпустку на період оголошення карантину (без збереження зарплати) мають:
мати;
батько;
бабуся;
дідусь;
інші родичі, які фактично доглядають за дитиною;
особа, яка усиновила дитину;
особа, яка взяла під опіку дитину;
один з прийомних батьків;
один з батьків-вихователів.
Процедура надання відпустки
Період, на який оголошено карантин, має бути підтверджений документально, тому важливо взяти довідки з навчальних закладів (про карантин) або копії наказів про призупинення навчального процесу.
До заяви про відпустку на період карантину потрібно додати копію свідоцтва про народження дитини та документ, який посвідчує відповідний статус працівника (заява працівника про надання відпустки без збереження заробітної плати на період оголошення карантину).
Ознайомившись із заявою та документами роботодавець зобов'язаний видати наказ (розпорядження) про надання такої відпустки.
Як свідчить пункт 3-1 частини 1 статті 25 Закону № 504 "Про відпустки", відпустка без збереження заробітної плати надається на період оголошення карантину на відповідній території. Оскільки весь період карантину може тривати кілька тижнів і за потреби може продовжуватися та запроваджуватися кілька разів протягом року, така відпустка може бути продовжена та надаватися стільки разів, скільки впродовж року буде відповідних подій.
Альтернативні варіанти для працівника і роботодавця
Крім відпустки батьки дітей до 14 років на період оголошення карантину можуть скористатися іншими правами і гарантіями, а саме:
Немає коментарів:
Дописати коментар