Роз'яснює головний державний інспектор відділу комунікацій ДПІ у Голосїівському районі ГУДФС у м. Києві Вікторія ЗАД0Р0ЖНЯЯ
Виконання зобов'язань платниками ЄСВ, які перебувають на території АТО
Чи звільняються від нарахування, сплати ЄСВ та подання звітності платники ЄСВ, які перебувають на обліку в контролюючих органах, розташованих на території проведення АТО?
Відповідь. Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (зі змінами та доповненнями, далі — Закон № 2464) платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою — підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ й організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Платник ЄСВ зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати ЄСВ та подавати звітність до контролюючого органу за основним місцем обліку платника ЄСВ у строки, порядку та за формою, визначеними законодавством (пп. 1 і 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464).
За частиною 8 ст. 9 Закону № 2464 платники ЄСВ зобов'язані сплачувати ЄСВ. нарахований за календарний місяць, не пізніше як 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати ЄСВ. нарахований за календарний місяць, не пізніше як 28 числа наступного місяця.
Відповідно до п. 1 розділу II Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну України від 14.04.2015 р. № 435, роботодавці (страхувальники), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою — підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань), щодо подання звіту за таких осіб зобов'язані формувати та подавати до контролюючих органів звіт упродовж 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду, незалежно від того, чи нараховувався дохід найманим працівникам (застрахованим особам).
Згідно з ч. 11 ст. 9 Закону № 2464 в разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати ЄСВ до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом № 2464, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку ЄСВ, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Законом України від 24.12.2015 р. № 911-\/ІІІ «Про вн сення змін до деяких законодавчих актів України» внес но зміни до Закону України від 02.09.2014 р. № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (із змінами та доповненнями, далі Закон N° 1669), зокрема вилучено пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону № 1669 та відповідно скасовано п. 94 розділу VIII «Прикії иеві та перехідні положення» Закону № 2464 щодо звільнення від виконання обов'язків, передбачених ч. 2 ст. Закону № 2464. платників ЄСВ. які перебувають на обліку в контролюючих органах, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція (далі — АТО).
Отже, законодавством не передбачено особливих умов щодо виконання зобов'язань платниками ЄСВ які перебувають на обліку в контролюючих органах розташованих на території населених пунктів, де проводилася АТО.
Обкладення ЄСВ допомоги по вагітності та пологах у фізичних осіб — підприємців
Чи є базою для нарахування ЄСВ суми допомоги по вагітності та пологах, одержані з бюджету або фонду соціального страхування фізичними особами — підприємцями (далі — ФОП) та особами, як провадять незалежну професійну діяльність і не використовують найманої праці?
Відповідь. Згідно з пп. 4 і 5 ч. 1 ст. 4 Закону України вір 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (зі змінами та доповненнями, далі — Закон № 2464) платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є ФОП, у тому числі ФОП — платники єдиного податку, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність (наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність), або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та одержують дохід від неї.
ЄСВ для платників, зазначених ст. 4 Закону N9 2464, встановлено в розмірі 22% визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування ЄСВ (ч. 5 ст. 8 Закону № 2464).
Базою для нарахування ЄСВ для ФОП — платників єдиного податку є суми, що визначаються такими платниками самостійно, але не більш як максимальна величина бази для нарахування ЄСВ. встановленої Законом N° 2464.
При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. З ч. 1 ст. 7 Закону № 2464).
Єдиний внесок для ФОП, які обрали загальну систему оподаткування, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, нараховується на суму доходу (прибутку), одержаного від їхньої діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому одержано дохід (прибуток) (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону N9 2464).
Таким чином, сума допомоги по вагітності та пологах, одержана з бюджету або фонду ФОП. у тому числі ФОП — платниками єдиного податку, та особами, які забезпечують себе роботою самостійно та не використовують найманої праці, не є базою для нарахування ЄСВ.
Джерело: Прорядок нарахування та сплати єдиного внеск // Праця i зарплата. - 2016. - 6 липня (№ 25). - С. 26.
Газета знаходиться у відділі документів із гуманітарних наук ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка за адресою просп. Миру, 41.
Немає коментарів:
Дописати коментар