Роз'яснює головний державний ревізор-інспектор відділу адміністрування єдиного внеску управління адміністрування єдиного внеску, методології та розгляду звернень платників податків Департаменту податків і зборів з фізичних осіб Державної фіскальної служби України Анжеліка РОГОВЕЦЬ
Чи нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування під час виконання рішення суду про стягнення грошового забезпечення на користь осіб начальницького і рядового складу податкової міліції за час вимушеного прогулу?
Відповідь. Виключно Законом України від 08.07.2010 р. № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 2464) регулюються відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної зі збором та веденням обліку єдиного внеску.
За статтею 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є, зокрема, підприємства, установи й організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або інших умовах, передбачених законодавством.
Базою для нарахування єдиного внеску для цих платників є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, в тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464).
Згідно з абзацом другим ч. 2 ст. 7 Закону № 2464 для осіб, яким згідно з рішенням суду нараховано середню заробітну плату за вимушений прогул, єдиний внесок нараховується на суму, що визначається діленням заробітної плати (доходу) на кількість місяців, за які її нараховано.
Трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності врегульовано законодавством про працю (ст. З КзпП).
Також платниками єдиного внеску відповідно до абзацу сьомого п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464, зокрема, є військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення відповідно до законодавства для військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Для платників, зазначених абзацом сьомим п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464, єдиний внесок нараховується. зокрема, на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи (абзац другий п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464).
Порядок проходження служби у Збройних силах України та інших військових формуваннях урегульовано спеціальними нормативно-правовими актами, які покладають на громадян, котрі перебувають на такій службі, додаткові обов'язки і відповідальність.
На військовослужбовців, які проходять військову службу у військових формуваннях, утворених відповідно до законів України. КзпП не поширюється.
Слід зауважити, що чинність Закону N9 2464 поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Чинність інших нормативно-правових актів може поширюватися на такі відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить Закону № 2464 (абзац п'ятий ч. 2 ст. 2 Закону № 2464).
Держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей (п. 356.1 ст. 356 Податкового кодексу України, далі — Кодекс).
За пунктом 357.1 ст. 357 Кодексу форми та розмір матеріального забезпечення осіб начальницького і рядового складу податкової міліції, включаючи грошове утримання, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
При цьому п. 353.1 ст. 353 Кодексу визначено, що особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їхні права й обов'язки регулюються Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.91 р. № 114 (далі -Положення).
Згідно з п. 24 Положення в разі незаконного звільнення або переведення на іншу посаду особи рядового, начальницького складу органів внутрішніх справ підлягають поновленню на попередній посаді з виплатою грошового забезпечення за час вимушеного прогулу або різниці в грошовому забезпеченні за час виконання службових обов'язків, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на службі розглядається більш як один рік не з вини особи рядового, начальницького складу, така особа має право на одержання грошового забезпечення за весь час вимушеного прогулу.
З огляду на викладене пріоритетними будуть норми спеціального законодавства, оскільки трудове законодавство підлягає застосуванню в тому разі, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться в спеціальному законі.
Таким чином, особи рядового, начальницького складу органів внутрішніх справ у разі незаконного звільнення підлягають поновленню на попередній посаді з виплатою грошового забезпечення за час вимушеного прогулу або різниці в грошовому забезпеченні за час виконання службових обов'язків.
У разі поновлення на військовій службі (посаді) орган, який ухвалив рішення про таке поновлення, одночасно вирішує питання про виплату військовослужбовцю матеріального і грошового забезпечення за час вимушеного прогулу.
Таким чином, рішення про виплату особі рядового, начальницького складу органів внутрішніх справ матеріального і грошового забезпечення за час вимушеного прогулу не порушує норм Закону № 2464. а отже, і не передбачає звільнення страхувальників від нарахування і сплати єдиного внеску.
Отже, суми грошового забезпечення, що виплачуються особам рядового, начальницького складу органів внутрішніх справ, які поновлені на посаді на підставі рішення суду за час вимушеного прогулу. є базою для нарахування єдиного внеску та відображаються в бухгалтерських й інших документах, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на котрі згідно із Законом № 2464 нараховується єдиний внесок.
Єдиний внесок з 1 січня 2016 р. установлено в розмірі 22% визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску (ч. 5 ст. 8 Закону № 2464).
Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону № 2464 обчислення єдиного внеску за минулі ■ періоди провадиться виходячи з розміру єдиного внеску, що був чинним на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку відповідно до Закону № 2464 нараховується єдиний внесок.
Джерело: Про нарахування єдиного внеску а суму грошового забезпечення за вимушений прогул // Праця i зарплата. - 2016. - 6 липня (№ 25). - С. 27.
Газета знаходиться у відділі документів із гуманітарних наук ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка за адресою просп. Миру, 41.
Немає коментарів:
Дописати коментар