Translate

понеділок, 16 січня 2017 р.

Які права у колекторів?

    «Моєму родичу дошкуляють колектори. Він і не проти погасити свій борг, але через сімейні обставини поки що не може це зробити. Поясніть, якими правами наділені колектори?
Аркадій, отримано електронною поштою»
Що заборонено колекторам?
   Єдиного закону, що регулює дії колекторів, в Україні, на жаль, немає. Проте, у своїй роботі колектор, як і будь-який інший громадянин, зобов'язаний діяти в рамках, встановлених законодавством. Закони забороняють колекторам:
•    дзвонити боржникові раніше за 7.00 і пізніше за 22.00 (такі дзвінки можна кваліфікувати як хуліганство, тобто адміністративне правопорушення);
•    зустрічатися з боржником без попереднього узгодження;
•    загрожувати життю, здоров'ю та майну боржника і членів його сім'ї (наприклад, загрози відібрати квартиру);
•    поводити себе агресивно, принижувати, грубіянити, ображати боржника;
•    свідомо завищувати суму боргу,
•    дзвонити родичам, близьким і колегам боржника, повідомляти їм про суму боргу, поширювати конфіденційні дані про боржника.
   Якщо колектор, який подзвонив вам, порушує будь-яку з цих заборон, ви маєте повне право подати заяву в прокуратуру або в поліцію.

Якщо подзвонив колектор...   Юристи радять у розмові з колектором дотримуватися кількох простих правил.
   Обов'язково вимагайте у того, хто дзвонить, представитися — назвати прізвище, ім'я, по батькові та займану посаду. Запишіть всі ці дані.

Чим відрізняються колектори від приватних виконавців?
   У жовтні 2016 року в Україні з'явилися приватні виконавці, які, нарівні з державними, отримали повноваження на виконання судових рішень, в тому числі з комунальних боргів, їх нерідко плутають з колекторами. Однак насправді це зовсім різні служби. Колекторські фірми здебільшого не звертаються до судів, а намагаються «вибити» борги, не доводячи справу до суду. На відміну від них, приватний виконавець може діяти тільки маючи на руках рішення суду про примусове стягнення.


    З'ясуйте, в якій компанії працює колектор та інтереси якого банку він відстоює.
    Запитайте у колектора, на яких підставах він вам дзвонить. Дізнайтеся, чи продав банк ваш борг колекторам або ж вони діють на підставі агентського договору. Якщо ваш кредит продано — вимагайте у банку і колекторської компанії копію документа про продаж.
   Якщо є така можливість — запишіть розмову з колектором на диктофон. Але спочатку обов'язково потрібно попередити співрозмовника, що розмова буде записуватися.
  Обов'язково дізнайтеся точну суму вашого боргу. Для цього потрібно замовити в банку спеціальну довідку. У цій довідці сума боргу повинна бути «розшифрована»: тіло кредиту, відсотки, штрафи тощо. Вимагати будь-які гроші понад вашого боргу колектори не мають права.    Попросіть колектора викласти вимоги в письмовому вигляді і відправити вам поштою. Повідомте, що відповідь ви також надасте в письмовому вигляді.
   Ці поради допоможуть вам уникнути неприємностей у спілкуванні з колекторами. Однак не слід забувати: якщо у вас дійсно є заборгованість — ви в будь-якому випадку зобов'язані її повернути.

Джерело: Які права у колекторів? // На пенсії. - 2016. - 3-9 січня (№ 1). - С. 5.

Газета знаходиться у відділі документів із гуманітарних наук ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка за адресою просп. Миру, 41

Немає коментарів:

Дописати коментар