Воєнний злочин (англ. war crime) — свідоме грубе порушення законів та звичаїв війни. Збірне поняття у міжнародному праві, що об'єднує групу серйозних порушень правил ведення бойових дій («закону війни») та норм і принципів міжнародного гуманітарного права, що вчиняється умисно або через грубу необережність.
Сексуальне насильство пов’язане з конфліктом (в умовах війни) - будь-яка сексуальна дія, спроба домогтися сексуального акту або інші дії, спрямовані проти сексуальності особи із застосуванням примусу, які мають часовий, географічний та причинно-наслідковий зв’язок із збройним конфліктом / воєнними діями:
· Зґвалтування;
· Сексуальне рабство;
· Примушування до зайняття проституцією;
· Викрадення та торгівля людьми;
· Примусова вагітність чи аборт;
· Примусова стерилізація;
· Домагання;
· Інші форми сексуального насильства, подібні за тяжкістю (наприклад, погрози зґвалтуванням або сексуальним насильством, каліцтво жіночих та чоловічих статевих органів, тортури сексуального характеру, примусове оголення тіла, інфікування захворюваннями, що передаються статевим шляхом тощо).
Пам’ятайте! Сексуальне насильство пов’язане з конфліктом (в умовах війни) застосовується для деморалізації мирного населення. Його наслідки можуть бути жорстокими та полягати у значному фізичному та психологічному впливі на потерпілих/постраждалих та їх оточення.
Сексуальне насильство в умовах війни – це порушення як міжнародного гуманітарного права, так і брутальне порушення прав людини, злочин який підлягає під юрисдикцію міжнародного кримінального суду та не має строку давності.
Базовий принцип гуманітарної допомоги: безпека постраждалих понад усе, і ваше базове право – отримати допомогу та послуги, які зменшать фізичні та психологічні ризики пов’язані ризики пов’язані із наслідками сексуального насильства.
Україна має систему надання допомоги постраждалим
1. Протягом 72 годин після інциденту зверніться до медичного закладу (з можливості) для отримання допомоги, пов’язаної з профілактикою можливих наслідків.
2. Не бійтеся повідомити інформацію правоохоронним органам. Злочинці повинні бути покараними.
Постраждалі особи мають право на відшкодування на національному та міжнародних рівнях. Якщо ви або ваші рідні, знайомі, зазнали злочинних дій сексуально характеру, або вам відомо про такі випадки – не мовчіть!
Яку інформацію потрібно надати:
· Ваші ПІП, дата народження, номер телефону;
· Дата, час та місце скоєння злочину (за можливості – конкретна адреса / геолокація);
· Обставини злочину (хто потерпів від насильства, стать, вік, кількість кривдників, якщо відомі – імена та посади, позивні, наявність зброї, про що розмовляли між собою, особливі прикмети, до якого підрозділу належали тощо);
· Контактні дані можливих очевидців або свідків злочину;
· Інформація про схожі випадки у вашій місцевості (якщо ви впевнені, що іони дійсно мали місце).
Надати інформацію можна за наступними контактами:
102, 0 800 500 02 – Національна поліція України
1547 – Урядова гаряча лінія
office@gp.gov.ua – Офіс Генерального прокурора
https://warcrimes.gov.ua/ - сайт для тих, хто перебуває на тимчасово окупованій території.
Правову допомогу постраждалим надають за таким номером: 0 800 213 103.
Контактні дані бюро правової допомоги, офіційний сайт та інші сервіси доступу до безоплатної правової допомоги - https://linktr.ee/legalaid.gov.ua
Безкоштовна допомога психологів
116 123 або 0 800 500 335 – національна лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації;
1500 або 044 272 15 00 – цілодобові безкоштовні телефони довіри.
Бажаєте першими отримувати найактуальніші новини?
Натисніть "стати прихильником"
Немає коментарів:
Дописати коментар