Translate

понеділок, 10 серпня 2015 р.

Завершено роботу примирної комісії з розгляду колективного трудового спору (конфлікту) між СПО об’єднань профспілок та Урядом

За матеріалами Міністерства соціальної політики України 16 липня 2015 року завершила свою роботу примирна комісія, утворена згідно чинного законодавства з розгляду колективного трудового спору на національному рівні щодо:

- підвищення мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму та посадового окладу першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки з 1 липня та 1 грудня цього року;
- проведення до 1 липня ц.р. індексації грошових доходів населення, пенсій, соціальних доплат та страхових виплат;
- забезпечення до 1 липня ц.р. погашення заборгованості з виплати заробітної плати в повному обсязі на державних підприємствах та підприємствах, у яких частка майна належить державі та вжиття вичерпних заходів для погашення такої заборгованості на підприємствах інших форм власності;
- забезпечення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства у сфері трудових відносин, охорони праці та гігієни праці;
- підтримки законопроектів щодо відновлення з 1 червня ц.р. санаторно-курортного лікування застрахованих осіб і оздоровлення дітей за рахунок коштів Фонду соціального страхування України;
- внесення законодавчих пропозицій щодо відновлення з 1 січня 2016 року соціальних прав та соціальних гарантій працівників, пенсіонерів, чорнобильців, дію яких призупинено та скасовано у 2015 році;
- забезпечити виконання п. 6.3 Генеральної угоди щодо здійснення соціального діалогу у процесі розробки проектів нормативно-правових актів.
За підсумками роботи примирної комісії прийнято низку рішень, в результаті яких 3 вимоги задоволені у повному обсязі, 1 - у частині соціальних прав та гарантій чорнобильців.
Задоволеними є вимоги щодо погашення заборгованості із виплати заробітної плати, державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та здійснення соціального діалогу.

Так, примирна комісія взяла до уваги, що Урядом вже надано дозвіл Держпраці на проведення перевірок підприємств, установ та організацій (розпорядження Кабінету Міністрів України від 15.06.2015 № 625-р) та внесено до Верховної Ради України законодавчі пропозиції щодо непоширення у подальшому мораторію на здійснення перевірок Державною службою України з питань праці (реєстр. № 2230-а від 02.07.2015).

Рішенням примирної комісії передбачено зобов’язання Уряду:

- до 01.01.2016 забезпечити погашення заборгованості із виплати заробітної плати на економічно активних підприємствах державної форми власності та на тих підприємствах, де частка державної форми власності перевищує 50 %, не менш ніж на 50 % від обсягів заборгованості, що склалася станом на 01.05.2015;
- до кінця ц.р. розробити законопроекти щодо посилення захисту працівників у випадку затримки виплати заробітної й задоволення грошових вимог найманих працівників у разі неплатоспроможності роботодавця шляхом створення Гарантійної установи. 
- опрацювати додаткові механізми забезпечення своєчасної виплати заробітної плати, у т. ч. через зобов’язання керівників державних підприємств умовами контракту.

Крім того, рішення примирної комісії передбачає рекомендації з цього питання Комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати, відповідним тимчасовим комісіям, які створені при центральних та місцевих органах виконавчої влад, та сторонам спору.

З метою задоволення вимоги у частині соціальних прав та гарантій чорнобильців передбачено зобов’язання Уряду розробити відповідні законодавчі пропозиції.

Що стосується підвищення мінімальних стандартів та гарантій слід відзначити, що згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» з 1 грудня ц. р. мінімальна заробітна плата та прожитковий мінімум для працездатних осіб будуть збільшені до 1378 гривень. Індексація грошових доходів проводиться згідно чинного законодавства. Крім того, Мінсоцполітики розроблено проект постанови Уряду про підвищення посадового окладу працівника першого тарифного розгляду Єдиної тарифної сітки, який на даний час надіслано на погодження.

У ході роботи примирної комісії представниками Мінекономрозвитку, Мінфіну здійснено низку розрахунків з метою визначення можливості додаткового збільшення розміру мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму за рахунок неінфляційних процесів. Відповідні розрахунки надавалися профспілковій стороні разом із показниками впливу на державний бюджет.

Члени примирної комісії від урядової сторони 16.07.2015 запропонували продовжити роботу комісії з метою пошуку компромісного рішення щодо задоволення зазначеної вимоги. Водночас профспілкова сторона відмовилася від продовження роботи і рішення з цього питання прийнято не було.

Профспілкова сторона також не підтримала пропозицію спільно опрацювати можливості відновлення щорічного підвищення пенсій, перерахунку щомісячних страхових виплат для потерпілих на виробництві та права дострокового виходу на пенсію працівників, звільнених у зв’язку з ліквідацією підприємства чи скороченням чисельності або штату працівників. Ці питання було запропоновано опрацювати під час підготовки проектів бюджетів фондів соціального страхування на 2016 рік та схвалення їх правліннями фондів, третину складу яких представляють профспілки.

Урядова сторона забезпечуватиме виконання рішень примирної комісії, а також, не зважаючи на позицію профспілок щодо задоволення інших вимог, взяла на себе зобов’язання спільно зі сторонами у 2015 році актуалізувати набори продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг для основних соціальних та демографічних груп населення для визначення прожиткового мінімуму та вживати інших заходів для забезпечення соціального захисту громадян.

За матеріалами Міністерства соціальної політики України

Немає коментарів:

Дописати коментар