Translate

субота, 8 лютого 2020 р.

Щодо оплати іншого дня відпочинку за відбуття у відрядження (прибуття) у вихідний чи святковий день

    Чи підлягає оплаті інший день відпочинку, наданий працівникові як компенсація за відбуття у відрядження або прибуття з відрядження у вихідний чи святковий день?
    Протягом якого терміну працівник може використати такий день відпочинку?
С. Прокопенко, м. Київ


    Відповідь. За статтею 121 КЗпП працівники мають право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв'язку зі службовими відрядженням. За відрядженими працівниками зберігається протягом усього часу відрядження місце роботи (посада). Працівникам, направленим у службове відрядження, оплачують виконану роботу відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим від середнього заробітку.
   Пунктом 8 розділу І Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.98 р. № 59, зареєстрованим у Мін'юсті України 31.03.98 р. за № 218/2658 (далі — Інструкція), передбачено, що на працівника, який перебуває у відрядженні, поширюється режим робочого часу того підприємства, до якого він відряджений. Замість днів відпочинку, не використаних за час відрядження, інші дні відпочинку після повернення з відрядження не надаються.
   Пунктом 9 Інструкції передбачено: якщо працівник спеціально відряджений для роботи у вихідні або святкові й неробочі дні, то компенсація за роботу в ці дні виплачується відповідно до чинного законодавства.
    Отже, в разі відрядження працівника для роботи у вихідні або святкові й неробочі дні спеціально його робота в ці дні буде оплачена відповідно до ст. 107 КЗпП. У цьому випадку в наказі про направлення у відрядження обов'язково має бути зазначено, що працівник працюватиме у вихідні дні. Якщо в наказі про направлення у відрядження не зазначено, що працівник буде працювати у вихідні дні, компенсація за роботу в ці дні не виплачується.
   Відповідно до п. 10 і 11 Інструкції, якщо працівник відбуває у відрядження у вихідний день, то йому після повернення з відрядження, в установленому порядку надається інший день відпочинку. Якщо наказом про відрядження передбачено повернення працівника з відрядження у вихідний день, то працівникові може надаватися інший день відпочинку відповідно до законодавства у сфері регулювання трудових відносин.
   При цьому день відпочинку (вихідний день) оплаті не підлягає.
   Відповідно до ст. 72 КЗпП робота у вихідний день може компенсуватися за згодою сторін наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі.
   Отже, спосіб компенсації роботи у вихідний день (надання іншого вихідного дня чи підвищеної оплати) визначається за згодою сторін трудового договору і в наказі про залучення працівників до роботи у вихідний день роботодавець повинен конкретно зазначити, в який саме спосіб працівникові буде компенсуватися робота у вихідний день.
   Інший день відпочинку для кожного працівника доцільно визначати в наказі про залучення окремих працівників до роботи у вихідний день. Якщо цього не зроблено, працівник не має права самовільно визначати інший день відпочинку.
   Питання щодо термінів надання іншого дня відпочинку як компенсації за роботу у вихідний день законодавчо не врегульовано. День відпочинку, як компенсація за роботу у вихідний день, має надаватися по можливості через найкоротший проміжок часу після роботи у вихідний день. Проте сторони не позбавлені права домовитися про надання іншого дня відпочинку, додавши його, наприклад, до початку чи кінця відпустки.
    Виходячи з викладеного, питання щодо конкретної дати надання дня відпочинку вирішується за погодженням між працівником (на підставі його заяви) та роботодавцем з урахуванням інтересів обох сторін, а також із застосуванням відповідних положень колективного договору.

Джерело: Щодо оплати іншого дня відпочинку за відбуття у відрядження (прибуття) у вихідний чи святковий день  // Праця та зарплата. - 2020. - № 2. - С. 9.
Газета знаходиться у відділі документів із гуманітарних наук ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка за адресою просп. Миру, 41

Немає коментарів:

Дописати коментар