Подружжя згідно з укладеним договором взяло на виховання та спільне проживання трьох малолітніх дітей. Прийомна мати звернулася на підприємство із заявою про надання їй додаткової соціальної відпустки тривалістю 17 календарних днів за кількома підставами: має двох або більше дітей віком до 15 років і як прийомна мати. Підприємство надало відпустку тривалістю 10 календарних днів тільки за однією — як прийомній матері. Чи правомірні дії керівництва підприємства?
О. Гоцуляк, Херсонська обл.
Відповідь. Згідно зі ст. 19 Закону України «Про відпустки» (далі — Закон) жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або яка всиновила дитину, матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, який виховує їх без матері (в тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю дитинства підгрупи А І групи (ст. 19 Закону), чи одному з прийомних батьків надається щорічна додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП).
За наявності кількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.
Згідно з п. 2 Положення про прийомну сім'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2002 р. № 565 (далі — Положення), прийомна сім'я — це сім'я або окрема особа, яка не перебуває в шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
На підставі рішення про утворення прийомної сім'ї між прийомними батьками та органом, який ухвалив рішення про її утворення, укладається договір про влаштування дітей до прийомної сім'ї на виховання та спільне проживання.
Тобто прийомна сім'я — це тимчасова форма сімейного влаштування дітей-сиріт та дітей, які залишилися без батьківського піклування, на підставі відповідного договору, що супроводжується співпрацею із соціальними службами та фінансується за рахунок держави.
Прийомні батьки є лише законними представниками прийомних дітей без спеціальних на те повноважень (п. 17 Положення, ст. 2562 Сімейного кодексу України). Дитина, яка виховується в прийомній сім'ї, не позбавляється статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, за нею залишаються всі пільги, передбачені законодавством для таких категорій дітей.
Ураховуючи викладене, додаткова соціальна відпустка, передбачена ст. 19 Закону, має надаватися прийомній матері за однією підставою — тривалістю
календарних днів.
Джерело: Щодо тривалості додаткової соціальної відпустки прийомним батькам // Праця та зарплата. - 2020. - № 10. - С. 11.
Газета знаходиться у відділі документів із гуманітарних наук ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка за адресою просп. Миру, 41
Немає коментарів:
Дописати коментар