Чи мають право працівники комунального підприємства, які працюють за комп'ютером, на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці? Чи передбачено для цього проводити атестацію робочих місць?
С. Туровська, Закарпатська обл.
Відповідь. Згідно з пунктом 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про відпустки» (далі — Закон) окремим категоріям працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я, надається щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці за Списком виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р. № 1290 (зі змінами, далі —Список).
Відповідно.до підрозділу «Інші види виробництв» розділу XXII «Загальні професії за всіма галузями господарства» (позиція 58) названого Списку працівники, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах (у тому числі на персональних комп'ютерах) і яким тривалість щорічної відпустки не визначено іншими нормативно-правовими актами, мають право на щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці тривалістю до чотирьох календарних днів.
Ця позиція Списку поширюється на всіх працівників, які у своїй роботі застосовують персональний комп'ютер, незалежно від обійманої посади (професії).
Слід зауважити, що Списком визначено максимальну тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці.
Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах (ч. 2 ст. 8 Закону).
Проведення атестації робочих місць за умовами праці під час визначення права на таку відпустку та її тривалості законодавством не передбачено.
Відповідно до п. 6 і 7 Порядку застосування Списку, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.01.98 р. № 16, зареєстрованим у Мін'юсті України 30.01.98 р. за № 58/2498 (зі змінами), щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається пропорційно до фактично відпрацьованого часу. У розрахунок часу, що дає право працівникові на таку відпустку, зараховуються лише ті дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менш як половину тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад.
Тобто фактична тривалість такої додаткової відпустки залежить від кількості Фактично відпрацьованих днів, у які працівник був зайнятий в умовах, передбачених Списком, не менш як половину встановленої тривалості робочого дня.
Облік часу, відпрацьованого в зазначених умовах, проводиться власником або уповноваженим ним органом (п. 5 Порядку).
Остаточне рішення щодо надання щорічної додаткової відпустки працівникам, які у своїй роботі застосовують комп'ютер, ухвалюється роботодавцем у кожному конкретному випадку з урахуванням зазначених вимог.
Джерело: Право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці // Праця та зарплата. - 2020. - № 10. - С. 12.
Газета знаходиться у відділі документів із гуманітарних наук ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка за адресою просп. Миру, 41
Немає коментарів:
Дописати коментар