Translate

пʼятниця, 31 липня 2020 р.

Щодо табеля обліку робочого часу


Чи обов'язково потрібно подавати в бухгалтерію щомісячно табель обліку робочого часу на тренерів-викладачів, які працюють у ДЮСШ за основним місцем роботи?
Д. Ганджара, м. Херсон 

   Відповідь. Щомісячний табель обліку робочого часу на тренерів-викладачів, які працюють у ДЮСШ, подається в обов'язковому порядку як підтвердження їхньої щоденної роботи і подача його залежить від терміну виплати заробітної плати (авансу й остаточної суми виплати заробітної плати за поточний місяць).

Про матеріальне заохочення працівників

   Які складові слід передбачати для матеріального заохочення працівників спортивних шкіл та  навчальних закладів спортивного профілю в проектах кошторисів під час формування фонду заробітної плати?
О. Кримова, Київська обл.

   Відповідь. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 р. № 660 «Про встановлення окремим категоріям працівників спортивних шкіл та спеціалізованих навчальних закладів спортивного профілю надбавок за вислугу років та грошової винагороди за сумлінну працю і зразкове виконання службових обов'язків» та наказом Держкомспорту України від 29.12.2002 р. N° 2850 «Про затвердження Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років і Порядку виплати щорічної грошової винагороди за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов'язків окремим категоріям працівників спортивних шкіл усіх типів та спеціалізованих навчальних закладів спортивного профілю», зареєстрованим у Мін'юсті України 18.02.2003 р. за № 135/7456, керівникам, їхнім заступникам з основного виду діяльності, тренерам-викладачам, інструкторам-методистам, акомпаніаторам спортивних шкіл усіх типів та тренерам-викладачам спеціалізованих навчальних закладів спортивного профілю виплачується щомісячна надбавка за вислугу років та щорічна грошова винагорода за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов'язків.

Нарахування премій, інших видів доплат і надбавок

   Чи нараховується премія (у разі її встановлення) на доплати і надбавки працівникам бюджетних установ, закладів та організацій фізичної культури і спорту?
   Які види доплат і надбавок передбачено умовами оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій фізичної культури і спорту?
І. Кравченко, м. Чернівці

    Відповідь. Згідно з підпунктом 3 п. 2 наказу Мінсім'ямолодьспорту від 23.09.2005 р. № 2097 в установах, закладах та організаціях фізичної культури і спорту має бути розроблено порядок преміювання працівників відповідно до їхнього внеску в загальні результати роботи з визначенням відповідних розмірів преміювання в межах затвердженого фонду заробітної плати в кошторисах доходів і видатків. Цим наказом право затверджувати розроблений порядок преміювання працівників надано керівникам організацій.

Правові періодичні видання в мережі Інтернет

                                                            Шановні користувачі!
  Пропонуємо до вашої уваги анотований вебліографічний список "Правові періодичні видання в мережі Інтернет". Він представляє вебсайти газет і журналів правової тематики та орієнтує на доступ до електронних версій видань.
  Список розрахований на всіх, хто шукає необхідну інформацію за допомогою інтернет-ресурсів.

Відомості Верховної Ради України. – Київ : Парламентське видавництво, 2007 – // Парламентське видавництво : [сайт]. – Електрон. текст. і граф. дані. – Режим доступу: http://radabook.com/ (дата звернення 28.07.2020). – Назва з екрана. – Розділ "Електронні періодичні видання".

  Щотижневий нормативний бюлетень, який видається з лютого 1941 року (52 випуски на рік). Зазначений бюлетень виконує завдання відповідно до ст. 139 Регламенту Верховної Ради України "Опублікування, зберігання законів, постанов та інших актів, прийнятих Верховною Радою України". Указом Президента України "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" бюлетень "Відомості Верховної Ради України" визначено як офіційне джерело оприлюднення нормативно-правових актів, що їх приймає Верховна Рада України.

четвер, 30 липня 2020 р.

Щодо преміювання працівників

   Чи можна в положенні про преміювання працівників установи соціального захисту населення передбачати виплати премій із нагоди державних, професійних свят і святкових днів?
А. Циганрук, м. Львів

    Відповідь. Згідно зі статтею 8 Закону України «Про оплату праці» умови і розміри оплати праці працівників установ й організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України.
    Умови оплати праці закладів охорони здоров'я визначаються згідно з наказом Мінпраці та МОЗ України від 05.10.2005 р. № 308/519 «Про впорядкування Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення» (зі змінами, далі — Умови), розробленим на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 р. № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» (зі змінами).

Про оплату праці вихователя дитячого садка

   Працюю вихователем у дитячому садку вже понад 25 років. Закінчила педагогічне училище за фахом «вихователь дитячого садка». Колеги, які мають вищу освіту, отримують більшу зарплату.
   Чи справедливо, що стаж роботи і ставлення до професії не є головним у визначенні оплати праці вихователя?
О. Степаніщенко, Чернівецька обл.

   Відповідь. Згідно зі ст. 8 Закону України «Про оплату праці» умови і розміри оплати праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Урахування премій під час обчислення середньої зарплати

   Чи включаються в розрахунок середньої зарплати для оплати часу відпусток премії, які виплачуються тільки в разі економ фонду зарплати за результатам роботи закладу за місяць (шість 10, 11 місяців)?
Т. Прожога,  Полтавська обл.

   Відповідь. Нарахування виплат час усіх видів відпусток провадять урахуванням положень Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 № 100 (далі — Порядок), виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.

Обчислення середньої зарплати в разі переведення на нижчеоплачувану роботу

   Як нараховується зарплата я працівникові, якщо власник тимчасово переводить його на нижчеоплачуване робоче місце? Чи проводиться доплата до рівня середньої зарплати за постійним місцем роботи?
М. Корнієнко, Харківська обл.

   Відповідь. Статтею 33 КЗпП установлено, що тимчасове переведення працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, допускається лише за його згоди.
   Власник або уповноважений ним орган має право перевести працівника строком до одного місяця на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його-згоди, якщо вона не протипоказана працівникові за станом здоров'я, лише для відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій, а також інших обставин, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей, з оплатою виконаної роботи, але не нижчою від середнього заробітку за попередньою роботою.

середа, 29 липня 2020 р.

Щодо включення до середнього заробітку винагороди за підсумками роботи за кілька років

ТОВ окремим категоріям працівників виплатило винагороду за підсумками роботи за три роки. Чи правомірно буде включити 1/36 суми винагороди за підсумками роботи за три роки до заробітку кожного місяця розрахункового періоду для оплати часу відпустки? Як правильно розрахувати суму для оплати часу відпустки в таких випадках?
В. Шевчук, м. Харків
    Відповідь. Нарахування виплат за час щорічної відпустки провадять з урахуванням положень Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок), виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.

Про підвищення зарплати

 
    Хто має підвищити заробітку плату на 50% за період участі працівника у проведенні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони: головне територіальне управління юстиції в області чи обласний військовий комісаріат?
С. Курдюков, Київська обл.

    Відповідь. Статтею 94 КЗпП передбачено, що заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Щодо збереження місця роботи і середнього заробітку

    Чи зберігається за працівничком, який уклав за власним бажанням контракт на проходження військової служби строком на один рік та більше або проходить строкову військову службу, місце роботи і середній заробіток? Хто має відшкодувати роботодавцеві виплачену такому працівникові зарплату?
М. Денисенко, м. Київ

    Відповідь. Законом України від 24.12.2015 р. № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 119 КЗпП. відповідно до яких починаючи з 1 січня 2016 р. роботодавцям не передбачено компенсації за виплату середнього заробітку працівникам, які проходять військову службу в особливий період.

вівторок, 28 липня 2020 р.

Про надання відпустки зовнішньому суміснику

Чи вправі зовнішній сумісник працювати під час перебування у відпустці за основним місцем роботи?
   Чи буде порушенням допуск зовнішнього сумісника до роботи за його бажанням під час перебування у відпустці за основним місцем роботи?
   Чи повинен сумісник в обов'язковому порядку брати відпустку без збереження заробітної плати за місцем роботи за сумісництвом на термін до закінчення відпустки за основним місцем роботи?
   Чи вправі установа надати таку відпустку за відсутності заяви про це працівника? Якщо так, то на якій підставі?
3. Поліщук, м. Львів

   Відповідь. Частиною 2 ст. 21 КЗпП передбачено, що працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці через укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін. Це дає змогу працівникам, крім основного трудового договору, укладати трудові договори про роботу за сумісництвом.

Щодо права на відпустку чи грошову компенсацію

   Призваний на військову службу під час особливого періоду. Чи маю право після демобілізації на відпустку на підприємстві, де працював на час призову, і якої тривалості? Чи можу отримати компенсацію замість відпустки?
О. Пономаренко, Київська обл.

   Відповідь. Згідно зі ст. 119 КЗпП за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи. посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб — підприємців, у яких вони працювали на час призову.

Установлення надбавки

   Чи потрібно щороку з ухваленням бюджету відновлювати наказ (чи розпорядження) на надбавку за складність та напруженість у роботі?
Т. Іванова, м. Полтава

  Відповідь. Зважаючи нате, шо надбавка за складність та напруженість у роботі не має постійного характеру, як, наприклад, надбавка за спортивне звання, наказ і розпорядження про її надання працівникам ДЮСШ ухвалюється щорічно і вона виплачується в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисі школи на новий бюджетний рік.

Зарахування стажу роботи

   Чи зараховується до стажу роботи для виплати  надбавки за вислугу років період роботи на посадах: заввідділом науково-методичного забезпечення і технічних засобів інформації, заввідділом планування і проведення спортивних заходів, інструктора спортивних ігор облспортклубу ВДФСТ профспілок?
К. Загоруй, м. Луцьк

   Відповідь. Постановою Української республіканської ради профспілок від 06.04.87 p. N9 П-3-1г було ліквідовано всі добровільно-спортивні товариства профспілок («Авангард», «Буревісник», «Водник», «Зеніт», «Колос», «Локомотив», «Спартак») і створено Республіканську раду Всесоюзного добровільного фізкультурно-спортивного товариства профспілок. У складі Республіканської ради як окрему структуру було створено Республіканський спортивний клуб.

Про виплату надбавки

   Чому у спортивних товариствах не виплачують надбавки за вислугу років?
Н. Кисельова, м. Київ 

   Відповідь. Виплата надбавки за вислугу років відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 р. № 660 «Про встановлення окремим категоріям працівників спортивних шкіл та спеціалізованих навчальних закладів спортивного профілю надбавок за вислугу років та грошової винагороди за сумлінну працю і зразкове виконання службових обов'язків» провадиться окремим категоріям працівників лише спортивних шкіл усіх типів та спеціалізованих навчальних закладів спортивного профілю в межах затвердженого фонду заробітної плати.

Щодо проекту кошторису ДЮСШ

    Чи включаються в розрахунок проекту кошторису ДЮСШ надбавки, виплати допомоги на оздоровлення та щорічної грошової винагороди?
О. Крилова, м. Одеса

    Відповідь. За Законом України «Про оплату праці» (ч. 2 ст. 2 «Структура заробітної плати») фонд заробітної плати включав як основну (посадовий оклад, ставка заробітної плати), так і додаткову заробітну плату.

Про нарахування та сплату єдиного внеску

   Чи є базою для нарахування єдиного внеску сума авансу за першу половину місяця?

   Відповідь. Платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) є роботодавці, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФОП, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань). Це визначено п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (зі змінами та доповненнями, далі — Закон № 2464).

Про нарахування та сплату єдиного внеску

    ФОП, що перебуває на загальній системі оподаткування, сплатив ЄСВ не із суми чистого доходу, а в розмірі мінімального страхового внеску: чи є наслідки?

    Відповідь. Для фізичних осіб — підприємців (далі — ФОП), які застосовують загальну систему оподаткування, базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) є сума доходу (прибутку), одержаного від їхньої діяльності, що підлягає обкладанню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць

понеділок, 27 липня 2020 р.

Про нарахування та сплату єдиного внеску

Коли єдиний внесок вважається сплаченим?

    Відповідь. Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) сплачується через перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. При цьому платники, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок через готівкові розрахунки через банки чи відділення зв'язку (ст. 9 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-V «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

Щодо тривалості роботи напередодні святкових і неробочих днів

 
На підприємстві встановлено п'ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями, але для окремих працівників відповідно до ст. 56 КЗпП і за відповідним наказом установлено або неповний робочий день, або неповний робочий тиждень.
   Чи скорочується тривалість роботи на одну годину напередодні святкових і неробочих днів працівникам, яким установлено неповний робочий час?
І. Забур'янна, м. Дніпро

  Відповідь. Згідно зі ст. 53 КЗпП напередодні святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП) тривалість роботи працівників, крім працівників, зазначених ст. 51 КЗпП, скорочується на одну годину як за п'ятиденного, так і за шестиденного робочого тижня.

Про облік робочого часу і встановлення режиму роботи

  
Через умови виробництва працівникам не можна встановити перерву у конкретно визначений час. Як бути у такому випадку?
   Якщо робоча зміна починається о 20, а закінчується о 8 год наступного дня, як відображати цей час у табелі обліку використання робочого часу?
   Як установити вихідні дні за такого графіка роботи?
О. Петренко, м. Рівне

   Відповідь. Установлення режиму роботи — це право підприємства, установи, організації, яке реалізується роботодавцем та трудовим колективом за погодженням із профспілковим комітетом.
   Згідно зі ст. 57 КЗпП час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) передбачаються правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності відповідно до законодавства.

пʼятниця, 24 липня 2020 р.

Грошове забезпечення військовослужбовців та окремі питання соціального захисту

    Під час  проходження військової   служби    у   Збройних Силах України військовослужбовець отримав   поранення,   що    призвело до   часткової   втрати    працездатності    та    встановлення    інвалідності. Чи може бути за бажанням продовжено військову службу до закінчення   строку  контракту,    на яки посадах та чи вплине зазначене на розмір грошового забезпечення?
 
  Відповідь. Згідно із Законом України «Про військовий обов'язокі військову службу» дляпотреб Збройних Сил Українита інших військових формувань (крім Державноїприкордонної служби України, Служби безпеки Українита Служби зовнішньої розвідки України) військовослужбовцям військової служби за контрактом із числа громадян України, які під час проходження військової служби були визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби за станом здоров'я за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв),одержаних під час виконання обов'язків військової служби,що призвело до встановлення їм інвалідності, часткової втрати працездатності без установлення інвалідності (крім розумових, сенсорних, психологічних вад, розладів психіки, поведінки та інших захворювань, визначених Міністерством оборони України та іншими центральними органами виконавчої влади, які на підставі закону здійснюють керівництво військовими формуваннями), за їх зверненням може бути продовжено військову службу до закінчення строку контракту з можливістю укладення нового контракту, але не більше ніж до досягнення граничного віку перебування на військовій службі.

Грошове забезпечення військовослужбовців та окремі питання соціального захисту

    Чи надається у 2020 р. військовослужбовцям Збройних Сил України допомога для вирішення соціально-побутових питань та в якому розмірі?
 
    Відповідь. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі — постанова № 704) військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу передбачено надання один раз на рік матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їхнього місячного грошового забезпечення.

Про віднесення посади до відповідної категорії

   Чи можна віднести посаду державного реєстратора до відповідних категорій посад згідно із Законом «Про службу в органах місцевого самоврядування»?
К. Горбаченко, Житомирська обл.

   Відповідь. Структура та умови оплати праці (в тому числі розміри посадових окладів та надбавок до посадових окладів за ранг) працівників селищних і сільських рад регулюються постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (зі змінами, далі — постанова № 268).

Порядок обчислення стажу наукової роботи

   У якому порядку обчислювати стаж наукової роботи для виплати надбавки за вислугу років науковим працівникам, які мають періоди державної служби, що передували викладацькій діяльності у ВНЗ III—IV рівнів акредитації?
Т. Сташкевич, Черкаська обл.


   Відповідь. Згідно з пунктом 2 Порядку виплати надбавки за стаж наукової роботи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.2004 р. № 494, до стажу наукової роботи, шо дає право на встановлення надбавки за стаж наукової роботи, зараховується, зокрема. стаж державної служби.

Надання допомоги для вирішення соціально-побутових питань

   У якому розмірі надається допомога для вирішення соціально-побутових питань начальникові відділу виконкому селищної ради?
Н. Кудацька, Запорізька обл.

    Відповідь. Згідно зі статтею 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом Міністрів України.

Щодо надання допомоги на оздоровлення

    Чи має право селищна рада надавати працівникові допомогу на оздоровлення, якщо йому в січні 2019 р. було виплачено допомогу на оздоровлення на попередньому місці роботи, в районній раді?
М. Ворнік, Сумська обл.

    Відповідь. За статтею 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (зі змінами) посадовим особам місцевого самоврядування надається щорічна відпустка тривалістю З0 календарних днів, якщо законами України не передбачено тривалішої відпустки, з виплатою допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу.

Торгівля людьми – це може статися з кожним

   Щороку, починаючи з 2014-го, 30 липня світова спільнота відзначає Всесвітній день протидії торгівлі людьми, проголошений Генеральною Асамблеєю ООН 2013 року. При цьому було зазначено, що цього дня необхідно підвищувати рівень поінформованості громадян стосовно глобальної проблеми торгівлі людьми і привертати увагу до важкого становища жінок, чоловіків та дітей, які стали жертвами цього злочину, а також заохочувати людей активно допомагати постраждалим і протидіяти торгівлі людьми.
   Торгівля людьми – протизаконна торгівля з метою комерційної сексуальної експлуатації або примусової праці (сучасна форма рабства). Це кримінальна діяльність, що зростає найшвидше у світі і пов’язана з незаконною торгівлею зброєю як другою за величиною після торгівлі наркотиками.

На допомогу постраждалим від торгівлі людьми

  У сучасному світі торгівля людьми – одне з найбільш грубих порушень прав і свобод людини.
  Відповідно до Закону України "Про протидію торгівлі людьми" торгівля людьми – здійснення незаконної угоди, об'єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, в тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.
  За даними Міжнародної організації праці 21 мільйон людей у всьому світі – жертви примусової праці. Торгівля людьми – проблема для більшості країн світу, і Україна – не виняток.

четвер, 23 липня 2020 р.

Про врахування стажу попередньої роботи

   У 1999—2005 рр. жінка працювала в райцентрі соціальних служб для молоді спеціалістом категорії 1 і бухгалтером, у 2005—2007 рр. — головним спеціалістом відділу управління праці та соцзахисту населення райдержадміністрації.
   З 2007 р. і донині вона працює заступником директора селищного терцентру соцобслуговування (надання послуг).
   Чи має враховуватися стаж її попередньої роботи для нарахування надбавки за вислугу років?
С. Дмитриченко, м. Одеса 

   Відповідь. Згідно з пунктом 3 Порядку виплати надбавки за вислугу років працівникам державних та комунальних установ соціального захисту населення, затвердженого наказом Мінсоцполітики України від 15.06.2011 р. № 239, зареєстрованим у Мін'юсті України 06.07.2011 р. за № 815/19553 (зі змінами, далі — Порядок № 239), надбавка за вислугу років виплачується керівникам установ соціального захисту населення та їхнім заступникам з основного виду діяльності, керівникам структурних підрозділів та їхнім заступникам із соціальної, психологічної, педагогічної, фізичної, медичної, трудової, професійної реабілітації, надання соціальних (соціально-медичних) послуг (допомог), соціального обслуговування, медичного супроводу, спостереження, забезпечення стаціонарного проживання тощо, крім тих, що мають право на виплату надбавки (доплати) за стаж роботи (вислугу років) на інших підставах, інструкторам з трудової адаптації, методистам з професійної реабілітації, організаторам культурно-дозвіллєвої діяльності, фахівцям із соціальної роботи (із соціальної допомоги вдома, з фізичної реабілітації), соціальним працівникам, психологам, соціальним робітникам.

Оплата праці лікаря, направленого на курси підвищення кваліфікації

   Лікар перебуває на курсах підвищення кваліфікації. У вихідні дні, коли навчання немає, йому дозволили чергувати у стаціонарі. Як у такому випадку оплачувати його працю?
Г. Таранько, Сумська обл.


   Відповідь. Згідно зі ст. 122 КЗпП за працівниками, що направляються для підвищення кваліфікації з відривом від виробництва, зберігається місце роботи (посада) і проводяться виплати, передбачені законодавством.

Щодо права на посаду

   Жінка працює на посаді асистента вчителя-дефектолога у відділенні соціальної реабілітації дітей з інвалідністю територіального центру соціального обслуговування. У неї вища педагогічна освіта, стаж педагогічної роботи — 27 років.
   Чи має вона право атестуватися на посаду асистента вчителя-дефектолога цієї установи і чи правильно бухгалтерія закладу призначила їй 10 тарифний розряд?

М. Лотоцька, Чернівецька обл.

   Відповідь. Згідно зі .статтею 8 Закону України «Про оплату праці» умови оплати праці працівників установ й організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Про визначення середньої зарплати


   У вересні 2019 р. жінка за переведенням була призначена на відповідну посаду держслужбовця.
   У жовтні—листопаді 2019 р. вона перебувала у додатковій відпустці у зв'язку з навчанням.
  Як мали проводити розрахунок її зарплати для оплати часу відпустки у зв'язку з навчанням?
М. Степанюк, Хмельницька обл.

   Відповідь. Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток проводиться з урахуванням Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок).
   Пунктом 2 Порядку визначено, що обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.

Урахування премій під час обчислення середньої зарплати

   Чи включається до розрахунку я середньої зарплати для оплати часу щорічної відпустки педагогічним працівникам щорічна грошова винагорода в розмірі до одного посадового окладу за сумлінну працю, зразкове виконання обов'язків, передбачена ст. 57 Закону «Про освіту»?
М. Дроздова, м. Черкаси

   Відповідь. Виплати, які враховуються під час обчислення середньої заробітної плати в усіх випадках її збереження, встановлено п. З Порядку. До таких виплат належать: основна заробітна плата; доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час; суміщення професій і посад; розширення зон обслуговування або виконання збільшених обсягів робіт робітниками з погодинною оплатою праці; високі досягнення в праці (високу професійну майстерність); умови праці; інтенсивність праці; керівництво бригадою, вислугу років тощо); виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії тощо.

середа, 22 липня 2020 р.

Щодо виплати компенсації за невикористану відпустку

   Як мала розраховуватися компенсація за невикористану відпустку під час звільнення працівниці, яка у 2016—2019 рр. перебувала у відпустці без збереження зарплати, а упродовж 12 місяців до виходу в декрет одержувала зарплату (оклад) у розмірі 1700 грн та не використала відпустки за відпрацьований рік?
К. Соломаха, Вінницька обл. 

   Відповідь. Обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані дні відпустки провадять з урахуванням положень Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок), виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують звільненню.

Віртуальна виставка "Торгівля людьми - це може статися з кожним"



Коли працівник може піти у відпустку "авансом"?

    Відпустка Основна і додаткові щорічні відпустки наперед в повній тривалості можуть надаватися працівнику в перший рік роботи після шести місяців безперервної роботи на підприємстві. 
Але є винятки 
Коли працівник може піти у відпустку "авансом" 
Щорічна відпустка може надаватися за бажанням працівника до настання цього 6-місячного терміну безперервної роботи: 

вівторок, 21 липня 2020 р.

Звільнення працівника у період тимчасової непрацездатності

   Роз'яснює головний спеціаліст Директорату норм та стандартів гідної праці Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тетяна КАНЕВЕЦЬ-ЦИБУЛЬКО

   У яких випадках власник або уповноважений ним орган може звільнити працівника у період його тимчасової непрацездатності?
Л. Нечипоренко, Тернопільська обл.

   Відповідь. Звільнення працівника у період його тимчасової непрацездатності можливе на підставі закінчення строкового договору або договору, укладеного на час виконання певної роботи (п. 2 і 3 ч. 1 ст. 23 КЗпП), відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП, а саме: закінчення строку трудового договору.

Оформлення наказів про звільнення

   Чи обов'язково при звільненні працівника сільської ради оформлювати наказ про припинення трудового договору за типовою формою № П-4?
Л. Оніщенко, Сумська обл.

   Відповідь. Наказом Державного комітету статистики України від 05.12.2008 р. № 489 «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» затверджено типову форму № П-4 «Наказ (розпорядження) про припинення трудового договору (контракту)» (зі змінами, далі — наказ № 489).

Про внесення змін до Класифікатора професій

   Роз'яснює головний спеціаліст експертної групи з питань професійного розвитку впродовж життя Директорату розвитку ринку праці та зайнятості Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тетяна КОСУХІНА

   Хто має право ініціювати внесення нових професійних назв робіт (посад, професій) або змін до Класифікатора професій?
С. Боришпіль, м. Харків

   Відповідь. Назви посад (професій), які використовуються у штатних розписах підприємств, установ та організацій, визначаються відповідно до Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 р. № 327 (зі змінами, далі — Класифікатор професій).

Повернення надміру сплачених ФОП коштів спадкоємцю

   Чи підлягають поверненню надміру сплачені кошти спадкоємцю в разі смерті ФОП? 

   Відповідь. Згідно з пунктом 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платникові відповідно до ст. 43 Кодексу, крім випадків наявності в такого платника податкового боргу.
    У разі наявності в платника податків податкового боргу повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або через повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (п. 43.2 ст. 43 Кодексу).

Про погашення податкового боргу

   Яке майно ФОП не може бути використане як джерело погашення податкового боргу?

   Відповідь. За пунктом 87.3 ст. 87 Податкового кодексу України як джерело погашення податкового боргу платника податків не може бути використано:
•    майно платника податків, надане ним у заставу іншим особам (на час чинності такої застави), якщо така застава зареєстрована згідно із законом у відповідних державних реєстрах до моменту виникнення права податкової застави;

понеділок, 20 липня 2020 р.

Щодо подання податкової декларації


   Чи зобов'язана подавати квартальну (річну) декларацію про майновий стан і доходи ФОП, яка перейшла зі спрощеної системи оподаткування на загальну (зокрема, новостворена), якщо протягом звітного періоду діяльності не вела, доходу від підприємницької діяльності не одержувала та не має інших джерел доходів, що підлягають декларуванню?

   Відповідь. За пунктом 177.5 ст. 177 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) фізичні особи — підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі — податкова декларація) за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені Кодексом для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи.

Щодо права пасинків на одержання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця

   Чи має право пасинок нарівні з рідними дітьми загиблого військовослужбовця на одержання одноразової допомоги?
Н. Стеценко, Харківська обл. 

   Відповідь. Згідно зі ст. 161 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (зі змінами) члени Сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці — відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами, далі — Закон).

101 публічний реєстр України

  
Мало хто знає, але в Україні існує величезна кількість відкритих для користування реєстрів. Ознайомлення зі згаданими нижче базами даних допоможе стати не лише більш освіченими, а й убезпечити себе від шахрайства та можливих неправомірних дій.

Про збереження за військовослужбовцем місця роботи і середнього заробітку

   Чи мають права та гарантії щодо збереження місця роботи, посади та середнього заробітку військовослужбовці, котрі не призвані на військову службу, а несуть її за власним бажанням та з власної ініціативи?
   Чи зобов'язані роботодавці таких військовослужбовців виплачувати їм середній заробіток з урахуванням того, що відповідно до ч. З ст. 119 КЗпП таким працівникам виплачується грошове забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України?
М. Даниленко, Житомирська обл.

   Відповідь. Пунктом 15 Указу Президента України «Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» визначено, що з громадянами. які добровільно вступають на військову службу, укладається, зокрема, контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України — письмова угода, що укладається між громадянином і державою, від імені якої виступає Міністерство оборони України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби.

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника

   У липні 2019-го мені виповнилося 60 років. Стаж 17 років. Чи маю я право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника за померлого чоловіка, який з 2018 року отримував пенсію за віком?

   Відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон) пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, що був би необхідний йому для призначення пенсії за III групою інвалідності (від одного до 15 років залежно від віку, у якому настала смерть), а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі в масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), — незалежно від тривалості страхового стажу.

Як визначається доплата за понаднормовий стаж?

   Згідно зі статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058) за кожен повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежено.

четвер, 16 липня 2020 р.

16 липня – 30-та річниця проголошення Декларації про державний суверенітет України

   16 липня 1990 року на сесії Верховної Ради УРСР було ухвалено Декларацію про державний суверенітет України. Декларація складається зі вступу (преамбули) та 10 розділів.
I. Самовизначення української нації. II. Народовладдя. IIІ. Державна влада. IV. Громадянство. V. Територіальне верховенство. VI. Економічна самостійність. VII. Екологічна безпека. VIII. Культурний розвиток. IX. Зовнішня і внутрішня безпека. X. Міжнародні відносини.

ДЕКЛАРАЦІЯ ПРО ДЕРЖАВНИЙ СУВЕРЕНІТЕТ УКРАЇНИ – ПЕРЕДУМОВА ЇЇ НЕЗАЛЕЖНОСТІ Й ДЕМОКРАТИЧНОГО РОЗВИТКУ


   16 липня 1990 року на сесії Верховної Ради УРСР було ухвалено Декларацію про державний суверенітет України. Декларація складається зі вступу (преамбули) та 10 розділів.
  I. Самовизначення української нації. II. Народовладдя. IIІ. Державна влада. IV. Громадянство. V. Територіальне верховенство. VI. Економічна самостійність. VII. Екологічна безпека. VIII. Культурний розвиток. IX. Зовнішня і внутрішня безпека. X. Міжнародні відносини.
    Декларацією було проголошено верховенство Конституції та законів республіки на території УРСР, виключне право народу України на володіння, користування й розпорядження національним багатством України, визнання всього економічного і науково-технічного потенціалу, створеного на території України, власністю її народу. Україна мала стати в майбутньому постійно нейтральною державою. Важливий крок до незалежності було зроблено. Декларація визначила долю та майбутнє всього українського народу, проголосила новий підхід до розуміння статусу України в системі міжнародних відносин.
    Дата прийняття Декларації про державний суверенітет України була оголошена Днем Незалежності України. Однак згодом святкування перенесли на 24 серпня, адже саме цього дня 1991 року Верховна Рада прийняла Акт проголошення незалежності України й остаточно вивела державу зі складу СРСР.
    До 30-ї річниці прийняття Декларації відділ документів із гуманітарних наук пропонує віртуальну книжкову виставку "Декларація про державний суверенітет України – передумова її незалежності й демократичного розвитку".
   Виставка репрезентує законодавчі документи, монографії та історичні нариси вітчизняних і зарубіжних авторів, збірники наукових праць, матеріали конференцій, які висвітлюють цю подію в історії нашої держави; розкриває питання самовизначення української нації, народовладдя, державної влади, громадянства, територіальної цілісності, економічної самостійності, екологічної безпеки, культурного розвитку, зовнішньої та внутрішньої безпеки, міжнародних відносин.

середа, 15 липня 2020 р.

Відповідальність ФОП за подання звіту не за встановленою формою

   Яку відповідальність несе ФОП, якщо річний звіт з єдиного внеску подано не за встановленою формою?

   Відповідь. Форми та строки подання звітності з єди­ного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) передбачено Поряд­ком формування та подання страхувальниками звіту що­до сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'яз­кове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 р. № 435 (далі — Порядок № 435).

Щодо відповідальності за несплату пені та штрафних санкцій

    Які будуть наслідки для платника єдиного внеску, який своєчасно не сплатив суму пені та штрафних санкцій, зазначених у рішенні контролю­ючого органу?
 
    Відповідь. Платник єдиного внеску на загальнообо­в'язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі на­раховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
    Норми визначено п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внес­ку на загальнообов'язкове державне соціальне страху­вання» (далі — Закон № 2464).

Обчислення єдиного внеску новоствореним ФОП

    Як обчислити суму єдиного внеску новоствореним ФОП?
 
    Відповідь. Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування нараховується:
   для ФОП (крім ФОП — платників єдиного податку), — на суму доходу (прибутку), одержаного від їхньої діяльно­сті, що підлягає обкладанню податком на доходи фізичних осіб. Нарахована сума єдиного внеску не може бути мен­шою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

Визначення бази для нарахування єдиного внеску

   Як визначити базу для нарахування єдиного внеску в разі одночасної виплати доходів за ми­нулий, поточний та майбутні періоди?

   Відповідь. За частиною 5 ст. 8 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внес­ку на загальнообов'язкове державне соціальне страху­вання» (далі — Закон № 2464) єдиний внесок на загаль­нообов'язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) для платників, зазначених ст. 4 цього За­кону, встановлюється в розмірі 22% визначеної ст. 7 За­кону № 2464 бази для нарахування єдиного внеску.

Щодо безоплатної видачі молока

  У комунальній установі працівники зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці. За наявності таких робіт із профілак­тичною метою працівникам без­оплатно видають молоко або інші рівноцінні продукти.
   Сьогодні порядок такої без­оплатної видачі продуктів законо­давством не врегульовано.
Якими нормативно-правовими актами слід керуватися, аби вре­гулювати питання забезпечення молоком або іншими рівноцінни­ми харчовими продуктами праців­ників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці?
С. Качанов, м. Одеса

 
   Відповідь. Згідно зі статтею 166 КЗпП та ст. 7 Закону України «Про охорону праці» (далі — Закон) працівники, зайняті на роботах зі шкід­ливими умовами праці, безоплатно забезпечуються молоком або інши­ми рівноцінними харчовими продук­тами за встановленими нормами та в порядку, визначеному законодав­ством.

Щодо переліку документів для підтвердження права на додаткову соціальну відпустку

   Які документи потрібно подати розлученій жінці, яка має неповнолітніх дітей, для отримання до­даткової соціальної відпустки?
В. Курилова, Одеська обл.

    Відповідь. За статтею 19 Закону України «Про відпуст­ки» (далі — Закон) жінці, яка працює і має двох або біль­ше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або яка всиновила дитину, матері особи з інвалідністю з ди­тинства підгрупи А І групи, одинокій матері, батькові ди­тини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, який виховує їх без матері (у тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інва­лідністю з дитинства підгрупи А І групи, чи одному з при­йомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП).

Право одинокої матері на додаткову соціальну відпустку

   Жінка розлучилася з чоловіком у 2001 р., має дочку 1993 р. народження. За які роки вона має право на оплачувану додаткову соціальну відпустку та на скільки днів? Працюючи на одному підприєм­стві з 1995 р. і донині, таку відпустку вона вже отримувала за 2004—2007 рр. (по сім днів). Чи має вона право на відпустку за 2011 р.?
О. Прихожа, Полтавська обл.

 
   Відповідь. Чинним Законом України «Про відпустки» (зі змінами, далі — Закон) установлено державні гаран­тії щодо права на відпустки, визначено умови, трива­лість і порядок надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров'я, а також для вихо­вання дітей.

вівторок, 14 липня 2020 р.

Що краще: подарувати чи заповісти нерухомість?

    У житті трапляються різні ситуації і бувають випадки, коли необхідно передати квартиру чи будинок третій особі. Договір дарування і заповіт залишаються найбільш часто використовуваними інструментами у взаєминах близьких родичів і не тільки по частині передачі нерухомості. Виникає логічне питання: подарувати чи заповісти? При цьому, достатньо часто люди плутають дарування із заповітом, не розуміючи суті цих угод. Тому для ясності питання, спробуємо розібратися, яка між ними різниця.

   Договір дарування – це правочин, за яким дарувальник дарує або зобов’язується в майбутньому подарувати іншій особі — обдаровуваному — об’єкт нерухомості безоплатно, і обдаровуваний має право власності на неї – право володіти, користуватися та розпоряджатися — безпосередньо після вчинення угоди та її державної реєстрації.
   Заповіт — це правочин, за яким заповідач особисто розпоряджається своїм майном, яке йому належить, у випадку його смерті. Спадкоємець отримає у власність успадковане майно через 6 місяців після смерті заповідача. Тобто, головна і сама суттєва різниця між цими двома угодами – це момент переходу права власності на нерухоме майно.

В Україні ввели збір за виліт пасажирів: Верховна Рада підтримала відповідний законопроект

    В Україні ввели збір за виліт пасажирів. Верховна рада прийняла в другому читанні законопроект №2424, яким вносяться відповідні зміни до Повітряного кодексу України.
  Про це повідомляє РБК-Україна.
  За документ проголосували 256 парламентаріїв.

Щодо тривалості відпустки осіб з інвалідністю

    Працюючому пенсіонерові, ветерану праці, 2 липня 2019 р. МСЕК установила II гру­пу інвалідності від загального захворювання. На підприєм­стві, де він працює, в наданні відпустки тривалістю З0 кален­дарних днів як особі з інвалід­ністю з 4 жовтня 2019 р. йому було відмовлено.
   Чи не є це порушенням його прав?
О. Максимов, Київська обл.
   Відповідь. За статтею 6 Закону України «Про відпустки» (далі — За­кон) щорічна основна відпустка на­дається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за від­працьований робочий рік, що відлі­чується з дня укладення трудового договору.

Шодо тривалості відпустки осіб з інвалідністю

    Працюю в зоні гарантованого добровільного відселення (З зона ЧАЕС), особа з інвалідністю III групи від загального захворю­вання. На відпустку якої загаль­ної тривалості маю право?
М. Васьківська, Житомирська обл.
 
    Відповідь. За статтею 47 Закону України «Про статус і соціальний за­хист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської ката­строфи» працівникам, які працюють (перебувають у відрядженні) в зоні гарантованого добровільного від­селення, надається щорічна основ­на відпустка пропорційно до від­працьованого на цій території часу тривалістю 37 календарних днів. Загальна тривалість відпустки не має перевищувати 49 календарних днів.
    Зазначена відпустка надається без урахування додаткової відпуст­ки. передбаченої законодавством України.

Право на відпустку терміном 56 календарних днів

    Чи має право практичний психолог інклюзивно-ре­сурсного центру на відпустку терміном 56 днів як педагог?
І. Ярославська, м. Харків
 
  Відповідь. За пунктом 1 Поло­ження про інклюзивно-ресурсний центр, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2017 р. № 545 (зі змінами, далі — Положення), інклюзивно- ресурсний центр є установою, що утворюється з метою забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами віком від двох до 18 ро­ків на здобуття дошкільної та за­гальної середньої освіти, в тому числі в закладам професійної (про­фесійно-технічної) освіти та інших закладах освіти, які забезпечують здобуття загальної середньої осві­ти, через проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки роз­витку дитини, надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг та забезпечення їх­нього системного кваліфікованого супроводу.

Надбавка лікарям та медсестрам ДЮСШ

    Чи мають право лікарі та медичні сестри спортив­них шкіл усіх типів на отримання надбавки в розмірі 50% посадового окладу за особистий внесок для за­безпечення високоякісного навчально-тренувального процесу підготовки висококваліфікованих спортсме­нів до складу національних збірних команд України, як це передбачено п. 5 додатка 7 до наказу № 2097?
О. Сліпченко, Житомирська обл.

    Відповідь. Чинність пункту 5 додатка 7 до наказу Мін­сім'ямолодьспорту України від 23.09.2005 р. № 2097 «Про впорядкування умов плати праці працівників бюджетних ус­танов, закладів та організацій галузі фізичної культури і спорту» на медичних працівників (лікарі, медсестри), які працюють у спортивних школах усіх типів, не поширюється.

понеділок, 13 липня 2020 р.

Зарахування до стажу роботи

    Чи зараховується час перебування на службі в ор­ганах внутрішніх справ для виплати надбавки за вислугу років тренеру-викладачу спортивної школи?
Л. Черняховський, Харківська обл.

Якщо ви ФОП і потрапили під скорочення. Чи є шанс захистити свої права

   В ІТ-спеціаліста ФОПа доля непроста: він не має ні трудових гарантій, ні захисту профспілки. І скрижалями КЗпП нікому не пригрозиш: тільки підприємницький дух за пазухою. Якщо з вами розривають договір, а ви вже хильнули кілька літрів паніки, не поспішайте писати на DOU гнівний пост, спершу простежте, щоб з вами грали чесно.
   Ось що треба зробити, якщо вас штовхають у «вікно можливостей», а вам туди не дуже хочеться.
1. Знайдіть свій договір
   Ймовірно, він у вас десь валяється серед непотребу: у домашніх завалах гарантій і старих направлень на рентген або ж десь серед древніх листувань на електронній пошті. Не страшно, головне, щоб ви не викинули і не видалили договір. Якщо ж ви не підписували нічого із замовником, краще одразу перейти до пункту 9.

Порядок формування штатного розпису ДЮСШ, установлення надбавок та преміювання

1. Який порядок формування штатного розпису ДЮСШ?
2. Який порядок установлення надбавок та премі­ювання керівників ДЮСШ?
М. Петренко, Сумська обл.

    Відповідь. 1. Згідно з абзацом третім п. 28 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. № 228 «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвер­дження та основних вимог до виконання кошторисів бю­джетних установ» типова форма штатного розпису бю­джетної установи затверджується Мінфіном України. Пунк­том 2 наказу Мінфіну України від 28.01.2002 р. № 57 «Про затвердження документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету» затверджено форму типового штат­ного розпису, згідно з якою штатний розпис установи (закладу, організації) має містити такі колонки: назва структурного підрозділу; кількість штатних посад, поса­довий оклад, грн; надбавки, грн; доплати, грн; фонд заро­бітної плати на місяць, грн; фонд заробітної плати, грн.

Порядок виплати щорічної грошової винагороди

    Як закладати кошти на винагороду для тренерів-викладачів: повністю за посадовим окладом на кожного тренера-викладача чи у відсотковому відно­шенні до числа тренерів?
Т. Іванова, м. Київ

    Відповідь. Порядок виплати щорічної грошової вина­городи за сумлінну працю, зразкове виконання службо­вих обов'язків окремим категоріям працівників спортив­них шкіл усіх типів та спеціалізованих навчальних закла­дів спортивного профілю затверджено наказом Держкомспорту України від 29.12.2002 р. № 2850, зареєстро­ваним у Мін'юсті України 18.02.2003 р. за № 135/7456 (далі — Порядок). 

Оплата праці медпрацівників ДЮСШ

    Згідно з яким нормативним актом одержують надбавку за вислугу років медпрацівники, які пра­цюють у спортивних школах усіх рівнів?
М. Ілляш, м. Чернігів

    Відповідь. Порядок виплати надбавки за вислугу років лікарям і фахівцям з базовою та неповною вищою медич­ною освітою державних та комунальних закладів охорони здоров'я затверджено постановою Кабінету Міністрів Ук­раїни від 29.12.2009 р. № 1418 «Про затвердження По­рядку виплати надбавки за вислугу років медичним та фармацевтичним працівникам державних та комуналь­них закладів охорони здоров'я» (зі змінами). Чинність цього Порядку поширюється на лікарів і фахівців з базовою та неповною вищою медичною освітою, умови опла­ти праці яких визначаються відповідно до умов оплати праці медичних працівників державних та комунальних закладів охорони здоров'я, крім посадових осіб санітар- но-епідеміологічної служби України.

Про кошти на проведення спортивних змагань

    3а рахунок яких коштів проводить змагання спор­тивний клуб?
А. Домбровська, Чернігівська обл.

 
    Відповідь. Зважаючи на те, що спортивний клуб, який розвиває ігрові види спорту, є громадською організацією і здійснює витрати на свою діяльність за рахунок позабю­джетних коштів. порядок й участь у змаганнях різного рів­ня має бути передбачено статутом клубу як юридичної особи, а також умовами колективного договору, що є нормативно-правовим актом для роботи клубу.

Щодо оплати щорічної відпустки

    1. Якої тривалості можна надавати частину що­річної відпустки інструктору-методисту ДЮСШ і в якому розмірі може надаватися йому матеріальна допомога на оздоровлення?
2. Як нараховувати суми за час відпустки тренеру-викладачу, інструктору-методисту спортивної школи?
Т. Руда, Житомирська обл.

 
    Відповідь. 1. Згідно зі статтею 12 Закону України «Про відпустки» щорічна відпустка на прохання працівника мо­же бути поділена на частини будь-якої тривалості за умо­ви. що основна безперервна її частина становитиме не менш як 14 календарних днів.

Про оплату праці бухгалтера

    Міський центр зайнятості направив жінку на роботу в об­ласну клінічну лікарню на посаду бухгалтера. Жінці запропонували посаду з оплатою за 6 тарифним розрядом (бухгалтер без катего­рії), хоча вона має дві вищі освіти, два дипломи спеціаліста, один з яких за спеціальністю «облік та аудит», стаж роботи за фахом — більш ніж 21 рік. Чи правомірно було запропоновано оклад за та­ким тарифним розрядом?
В. Чередніченко, м. Полтава

 
    Відповідь. Згідно зі статтею 3 За­кону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» (зі змінами) заклад охорони здоров'я — це юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підроз­діл, що забезпечує медичне обслуго­вування населення на основі відпо­відної ліцензії та професійної діяль­ності медичних (фармацевтичних) працівників.

пʼятниця, 10 липня 2020 р.

Про донарахування до мінімальної зарплати

    Чи враховується надбавка за складність і напруженість у роботі під час обчислення розміру заробітної плати науково-педагогічного працівника для забезпечення її мінімального розміру?
В. Лузан, м. Київ

    Відповідь. За статтею 8 Закону України «Про оплату праці» (далі — Закон) держава регулює оплату праці працівників підприємств усіх форм власності через установлення розміру мінімальної заробітної пла­ти та інших державних норм і гаран­тій, установлення умов і розмірів оплати праці керівників підпри­ємств, заснованих на державній, ко­мунальній власності, працівників підприємств, установ та організа­цій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, а також через оподатку­вання доходів працівників.

Оплата за час відрядження

   Як правильно визначити розмір заробітної плати науково-педагогічного працівника, на­правленого у відрядження, — бра­ти для розрахунку середньоден­ний чи денний заробіток?
В. Кузьмін, м. Київ

   
    Відповідь. Згідно зі ст. 121 КЗпП працівники мають право на відшко­дування витрат та одержання інших компенсацій у зв'язку зі службовими відрядженнями. За відрядженими працівниками зберігається протягом усього часу відрядження місце робо­ти (посада). Працівникам, направле­ним у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійсню­ється відповідно до умов, визначе­них трудовим або колективним дого­вором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заро­бітку.

Право на допомогу для вирішення соціально-побутових питань

   Чи може науково-педагогічний та (або) педагогічний праців­ник університету одержати, крім гарантованої законом допомоги на оздоровлення в розмірі одного по­садового окладу на рік, ще й мате­ріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, пе­редбачену пп. 5 п. 4 наказу Мініс­терства освіти і науки України від 26.09.2005 р. № 557?
Н. Янчук, м. Дніпро

 
   Відповідь. Згідно зі статтею 8 За­кону України «Про оплату праці» умо­ви і розміри оплати праці працівників установ й організацій, що фінансу­ються з бюджету, визначаються Кабі­нетом Міністрів України.

четвер, 9 липня 2020 р.

Право на одноразову грошову допомогу в разі загибелі (смерті) військовослужбовця

    Чи є підставою для виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) військовослужбовця рішення суду про встановлення факту проживання однією родиною без реєстрації шлюбу відповідно до Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» за відсутності підтвердження перебування на утриманні загиблого (померлого) військово­службовця?
С. Дем'янчук, Житомирська обл.
 
    Відповідь. Одноразова грошова допомога в разі заги­белі (смерті) військовослужбовця (далі — одноразова грошова допомога) виплачується відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військово­службовців та членів їх сімей» (зі змінами, далі — Закон) у порядку, затвердженому постановою - Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. № 975 «Про затвердження По­рядку призначення і виплати одноразової грошової допо­моги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності вій­ськовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» (далі—Порядок).

Виплата щомісячної грошової допомоги в розмірі окладу за військовим (спеціальним) званням


    Майор внутрішньої служби проходила службу в Державній кримінальній службі й у квітні 2019 р. була звільнена зі служби за скороченням штатів. Ця особа була працевлаштована до філії держустанови «Центр пробації». Чи має їй виплачуватися щомісяч­на грошова допомога в розмірі окладу за військовим (спеціальним) званням?
Т. Тихонова, м. Житомир

 
   Відповідь. За пунктом 11 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 р. № 393 «Про порядок обчислення ви­слуги років, призначення та виплати пенсій і грошової до­помоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічма­нам, військовослужбовцям надстрокової служби та війсь­кової служби за контрактом, особам начальницького і ря­дового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сі­мей» (зі змінами, далі — постанова № 393) особам, звіль­неним зі служби за віком, станом здоров'я чи у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних захо­дів без права на пенсію, протягом одного року після звіль­нення зі служби виплачується щомісячна грошова допомо­га в розмірі окладу за військовим (спеціальним) званням.

Щодо гарантій військовослужбовцям-контрактникам

    Чи зберігаються трудові відносини між працівни­ком, прийнятим на військову службу за контрак­том, та роботодавцем?
    Який порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям?
С. Герасимов, Чернігівська обл.
 
    Відповідь. Згідно зі статтею 119 КЗпП на час виконання державних або громадських обов'язків, якщо за чинним зако­нодавством України ці обов'язки можуть виконуватися в робо­чий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку. Працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених законами України «Про військовий обов'язок і військову службу», «Про мобіліза­ційну підготовку та мобілізацію», надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів. За працівниками, прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі через укладення нового контракту на проходження військової служби, під час особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації', фермерському господарстві, сільськогосподарському вироб­ничому кооперативі незалежно від підпорядкування та власності й у фізичних осіб — підприємців, де вони працювали на час призову. Таким працівникам проводиться виплата гро­шового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України «Про соціальний і право­вий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Про надбавку за вислугу років

    Колишній військовослужбовець був прийнятий на посаду відповідального чергового (службовця ор­гану місцевого самоврядування).
    У військовому квитку зазначено час проходження служби з 1 серпня 1993 до 9 жовтня 2018 р., у тому числі час навчання у військовому інституті артилерії, безпосередньої участі в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей у складі військової частини.
   Чи зараховується період навчання у військовому інституті артилерії до стажу для встановлення над­бавки за вислугу років?
  Чи враховується у трикратному розмірі період безпо­середньої участі в антитерористичній операції під час визначення стажу для встановлення такої надбавки? 
О. Трофимов, Сумська обл.
 
    Відповідь. Щодо зарахування періоду навчання у ви­щих навчальних закладах, які мають у своєму складі військові інститути, факультети, кафедри тощо, до ча­су перебування на військовій службі, то відповідно до ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і війсь­кову службу» (далі — Закон) до видів військової служби належать: строкова військова служба;
    військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;

понеділок, 6 липня 2020 р.

Щодо коригування середньої зарплати

    Посадові оклади керівним працівникам, художньому та артистичному персоналові закладу культури зі статусом економічного підвищено у зв'яз­ку із застосуванням додаткового коефіцієнта.
    Як розрахувати коефіцієнт, на який треба прокоригувати випла­ти, які враховуються під час об­числення середньої зарплати?
    Чи є місяць такого підвищення посадових окладів новим ба­зовим місяцем для розрахунку індексації?
Г. Сташевський, Харківська обл.

 
   Відповідь. Умови та розміри опла­ти праці керівних, професійних твор­чих працівників, професіоналів, фа­хівців, службовців, робітників бю­джетних установ, закладів та органі­зацій культури врегульовано нака­зом Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 р. № 745 «Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єди­ної тарифної сітки» (далі — наказ № 745), розробленим на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 р. № 1298 «Про опла­ту праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієн­тів з оплати праці працівників уста­нов, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» (далі — постанова № 1298).