Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені Софії та Олександра Русових
Translate
четвер, 29 липня 2021 р.
Як продати земельним пай?
Робота та інвалідність: що треба знати?
Я - працюючий пенсіонер, інвалід III групи. Хочу запитати: яка тривалість робочого дня передбачена для інвалідів III групи?
Алевтина Семка, м. Верхньодніпровськ, Дніпропетровська обл.
Згідно зі статтею 50 Кодексу законів про працю (КЗпП), норма тривалості робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень. При цьому підприємства і організації при укладенні колективного договору можуть встановлювати і меншу норму.
середа, 28 липня 2021 р.
Людина – не товар! (30 липня – Всесвітній день протидії торгівлі людьми)
Торгівля людьми – серйозний злочин і грубе порушення прав людини. Щороку тисячі чоловіків, жінок та дітей потрапляють до рук торговців людьми як у себе вдома, так і за кордоном. Усі країни світу, будь то країна походження, транзиту або призначення, страждають від торгівлі людьми.
Безкоштовні юридичні та Skype консультації
неділя, 25 липня 2021 р.
Податок на землю: актуальні – запитання відповіді про земельний податок під час "гарячої лінії"
Незважаючи на те, що питання з плати за землю постійно висвітлюються на офіційному порталі Головного управління ДПС у Чернівецькій області та ЗМІ, запитань було чимало.
Пропонуємо вашій увазі відповіді на найбільш актуальні запитання, які надійшли від буковинців під час проведення заходу.
середа, 21 липня 2021 р.
Як захистити права осіб, постраждалих у ДТП?
Розповідає фахівець Буського місцевого центру з надання БВПД Володимир Романко.
Факт ДТП оформлюється працівниками поліції, яких можуть викликати учасники автопригоди або ж очевидці. Після притягнення до адміністративної відповідальності водія, який винний у скоєнні ДТП, потерпілому слід звернутися до страховика, який забезпечив транспортний засіб заподіювача шкоди, за виплатою страхового відшкодування.
Як скасувати заповіт: детальне роз'яснення
Відповідно до статті 1233 Цивільного кодексу України (далі – «ЦК України») заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Заповідачу надано право у будь-який час скасувати заповіт.
До того ж заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт. При цьому заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або в тій частині, у якій він йому суперечить.
Втрата технічного паспорта на автомобіль: які дії щодо відновлення документу?
07 травня 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рамках справи № 420/3445/19, адміністративне провадження №К/9901/11084/20 (ЄДРСРУ № 96761055) досліджував питання щодо дій у разі втрати технічного паспорту на авто, а саме необхідно проводити повторну перереєстрацію транспортного засобу з отриманням нового свідоцтва та номерних знаків.
Як завершити процес приватизації земельної ділянки за померлим родичем
До складу спадщини, відповідно до статті 1218 ЦК України, входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Користуйтеся консультацією: Земельна ділянка (пай) у спадок, або як оформити спадщину на земельну ділянку (пай)
Згідно з пунктом «г» частини першої статті 81 Земельного кодексу України (далі — ЗК України) громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
понеділок, 19 липня 2021 р.
Використання корпоративної карти
Лілія, Київська обл.
По-перше, відповідно до законодавства працівник не може бути допущений до роботи без укладення належним чином трудового договору. (Штраф 60000 грн за кожного такого працівника та штраф 18000 грн у разі порушення строків виплати зарплати чи інших виплат більш як за 1 місяць).
Чи можуть не зарахувати в садочок дитину без щеплення?
Чи можуть не зарахувати дитину до дитячого садочку у разі відсутності обов'язкових щеплень, від яких ми відмовились, оскільки у мене немає довіри до вакцин?
Іванна, м. Сміла
Вимога про обов'язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб, з огляду на потребу охорони громадського здоров'я, а також здоров'я зацікавлених осіб, є виправданою. У даному питанні превалює принцип важливості суспільних інтересів над особистими.
четвер, 15 липня 2021 р.
Чи законне введення медоглядів працівників через СОVID-19?
Валентина Іванівна, Київська обл.
Відповідно до ст. 17 ЗУ «Про охорону праці», ст. 169 КЗпПУ роботодавець зобов'язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних медоглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці і ряд інших. Порядок проведення медичних оглядів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Подія, яка змінила Україну (до 31-річчя проголошення Декларації про державний суверенітет України)
вівторок, 13 липня 2021 р.
Коли медпрацівник має право на додаткову відпустку?
Я працюю лікарем-стоматологому ФОП. Роботодавець запевняє, що я не маю права на додаткову відпустку за особливий характер праці. Чи законно вчиняє роботодавець, адже на попередньому місці роботи мені надавали таку відпустку?
Наталія, м. Харків
На жаль, у даній ситуації роботодавець не порушує закону. Право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці мають лише лікарі, які працюють у закладах і установах охорони здоров'я.
Календар правових дат. Липень
На цей місяць припадає чимало важливих професійних, національних, міжнародних свят, неофіційних значущих дат, серед яких – День Військово-Морських сил, День Національної поліції, День українських миротворців, День Сил спеціальних операцій ЗСУ, День бухгалтера, День рибалки тощо. Наприкінці місяця буде чудове свято – Міжнародний день дружби. Також є дати, пов'язані з процесом державотворення та правами громадянина.
Дати, наведені в календарі, – це знаменні дати, офіційно проголошені ООН, а також дні, що визнані неурядовими організаціями. До кожної з дат подано коротку інформацію про подію.
Безкоштовні юридичні та Skype консультації
понеділок, 12 липня 2021 р.
Переплата пенсії
Однією з основних причин виникнення переплат пенсій з вини пенсіонера є несвоєчасне повідомлення органів Пенсійного фонду про працевлаштування.
Нагадаємо, що переплата пенсії — це сума пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, сум індексації та інших доплат до пенсій), виплачена з різних причин понад розмір, визначений законодавством.
четвер, 8 липня 2021 р.
Як подати на розлучення переселенцям?
Як подати документи на розлучення переселенцям? Чи можна звертатись до відповідних органів не за місцем прописки?
Світлана Олегівна, м. Бровари, Київська обл.
Якщо у подружжя переселенців немає неповнолітніх дітей, то за спільною заявою про розірвання шлюбу чоловік і дружина звертаються до будь-якого РАЦС на території України. Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву, то це від його імені може зробити другий з подружжя (нотаріально засвідчену заяву або прирівняну до неї).
Розірвання шлюбу без присутності одного із подружжя
Чоловік — громадянин Нігерії. Після одруження ми жили в Україні, але нині він повернувся на батьківщину і вимагає, щоб я їхала також. Хочу розлучитись. Як це правильно зробити без нього?
Інна, м. Одеса
Здійснити розірвання шлюбу можливо як у РАЦС, так і через звернення із позовною заявою про розірвання шлюбу до суду.
Чи повинні учні прибирати територію школи?
Прийшла весна, і школа почала залучати наших дітей до прибирання в класах і на території. Ми не проти, але чи законно це, якщо окремої згоди батьків ніхто не запитував?
Батьківський актив класу, Сумська обл.
Закон України «Про освіту» прямо забороняє залучати учнів під час освітнього процесу до виконання робіт чи до участі у заходах, не пов'язаних з реалізацією освітньої програми. Проте, з дозволу батьків, така робота може здійснюватись школярами у позаурочний час. Процес прибирання має відбуватись у присутності вчителя, класного керівника чи медпрацівника. Дітей повинні забезпечити спеціальним одягом та інвентарем. Якщо керівництво прямо наполягає на прибиранні, батьки можуть написати заяву про відмову.
Через що можуть відрахувати дитину із садка?
За сімейними обставинами дитина не відвідує садок майже два місяці. Вихователь зателефонувала і попередила, що невдовзі сина можуть відрахувати. Чи законно це?
Валерія Холод, Вінницька обл.
Відповідно до Постанови КМУ №305 від 12.03.2003 року відрахування вихованців з державного (комунального) закладу дошкільної освіти може здійснюватися:
- за заявою одного з батьків або іншого законного представника дитини, який подавав заяву про зарахування (крім випадків, коли рішенням органу опіки та піклування або суду місце проживання дитини визначено з іншим із батьків);
- на підставі медичного висновку, що виключає можливість подальшого перебування дитини у закладі дошкільної освіти відповідного типу;
- у разі досягнення вихованцем на 1 вересня повних 7 років (для дітей з особливими освітніми потребами — повних 8 років), що передбачає його відрахування до 31 серпня поточного року;
- у разі переведення вихованця до іншого закладу дошкільної освіти;у разі невідвідування дитиною садка протягом двох місяців поспіль упродовж навчального року без поважних причин.
середа, 7 липня 2021 р.
Кошти з банківських рахунків боржників НЕ списуватимуть автоматично
Відповідно до реалізації наказу Міністерства юстиції України від 23.03.2021 № 1061/5, яким внесено зміни до наказу від 16.04.2019 року № 1203/5 «Про затвердження Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів», постанови про арешт/зняття з арешту коштів на рахунках боржників державні та приватні виконавці мають можливість направляти до банків через Автоматизовану систему виконавчого провадження (АСВП) без обмежень за категоріями стягнення.
Як нараховується стаж при неповному робочому тижні?
Наше підприємство перевели на неповний робочий тиждень. Чи значить це, що і відпустка буде не така тривала?Як нараховується стажу такому разі?
Олена, м. Київ
Робота за умов неповного робочого часу не призводить до обмежень трудових прав працівників, зокрема, не обмежує їхніх прав на щорічну відпустку такої самої тривалості, як і при роботі з нормальною тривалістю робочого часу, не змінює узвичаєного порядку нарахування виробничого стажу, виплат, допомог із соціального страхування. Також неповний робочий час не впливає на коефіцієнт страхового стажу, проте впливає на розмір майбутньої пенсії, оскільки за таких умов працівник отримує меншу заробітну плату.
Що змінилось у правилах дорожнього руху?
Валентина, Житомирська обл.
Дійсно, від 17 березня 2021 року набрали чинності нові штрафи за порушення Правил дорожнього руху. Слід зазначити, що держава посилила не тільки адміністративну, але і кримінальну відповідальність у цій сфері.
Щодо перевезення дітей в автокріслі
До якого віку дитину слід перевозити в автомобілі в автокріслі?
Ганна Янко, м. Умань, Черкаська обл.
З 4 березня 2021 року набрала чинності постанова Кабінету міністрів України № 152, якою було фактично скасовано вікові обмеження щодо перевезення дітей в автокріслі, однак вказаною постановою було закріплено зростові обмеження для дітей, перевезення яких забороняється без використання дитячих утримуючих систем.
Оплачувана відпустка татусям при народженні дитини - умови затвердили постановою
Цей порядок визначає умови надання одноразової оплачуваної відпустки при народженні дитини відповідно до статті 19-1 Закону про відпустки.
вівторок, 6 липня 2021 р.
Ринок землі: Мін'юст відповів на важливі питання у сфері землеустрою
Хто зможе викупити землю?
Відповідно до законодавства викупити землю можуть громадяни України, яким належить право:
• постійного користування;
• довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної та комунальної власності, призначеними для ведення фермерського господарства;
• орендарі ділянок, які набули право оренди через переоформлення права постійного користування до 2010 року.
Закон про продаж земельних ділянок або прав на них через електронні аукціони набрав чинності
Документ було офіційно опубліковано в газеті "Голос України" 25 червня.
Мовний закон: які норми набувають чинності 16 липня 2021 року?
понеділок, 5 липня 2021 р.
Українською, будь ласка. Усе про штрафи за порушення мовного закону в галузі обслуговування
Що це за закон?
ЗУ «Про забезпечення української мови як державної» Верховна Рада ухвалила 25 квітня 2019 року. Між першим і другим читанням у проект закону внесли майже три тисячі правок, його намагалися скасувати через суд деякі депутати, а Угорщина й Росія мовний закон України розкритикували.
16 липня 2021 року набирають чинності норми мовного закону щодо книговидання та книгорозповсюдження
Держкомтелерадіо нагадує, що 16 липня 2021 року вступає в дію 26 стаття Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», яка регламентує використання державної мови у сфері книговидання та книгорозповсюдження.
Законом передбачено, що не менше половини всіх виданих впродовж року видавцем назв книг має бути українською мовою, також не менше 50% назв книг, що продаються у книгарнях чи інших місцях розповсюдження, мають бути державною мовою.
Ця норма не поширюється на видавничу продукцію кримськотатарською мовою, іншими мовами корінних народів чи національних меншин України за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів відповідно до закону щодо порядку реалізації прав корінних народів, національних меншин України. Щодо розповсюдження, то вказана норма не поширюється на книгарні та інші заклади, що здійснюють розповсюдження книжкових видань винятково офіційними мовами Європейського Союзу, державною мовою та/або словників та розмовників з іноземних мов, підручників з вивчення іноземних мов, а також спеціалізовані книгарні, створені для реалізації прав корінних народів, національних меншин України.
16 липня - новий етап втілення норм мовного закону
З 16 липня 2021 року розпочнеться новий етап втілення норм Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", який забезпечить збільшення присутності державної мови в публічному просторі та зміцнить її статус як державної. Про це повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
неділя, 4 липня 2021 р.
В яких випадках зупиняється виплата пенсійна поточний рахунок у визначену одержувачем установу банку і здійснює виплату через національного оператора поштового зв’язку?
Виплата пенсій через банківські установи регулюється Порядком виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їхні поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 (зі змінами).
Пільгове обчислення страхового стажу для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону 1058 передбачено, що період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, чинним до 1 січня 1991 року.
Щомісячна компенсаційна виплата особам, які отримують пенсію та досягли 80-річного віку
Ставка податку на доходи фізичних осіб
Відповідно до п. 167.1 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) ставка податку на доходи фізичних осіб становить 18% бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) зокрема, але не тільки у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платникові з огляду на трудові відносини та за цивільно-правовими договорами.
Заробітна плата — це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку з огляду на відносини трудового найму згідно із законом (пп. 14.1.48 ПКУ).
Кому і як перерахують пенсії з 1 липня
У Законі «Про державний бюджет України на 2021 рік» від 15.12.2020 № 1082-IX встановлено розміри прожиткового мінімуму (далі — ПМ) для різних груп населення. Зокрема, із 1 липня 2021 року буде збільшено розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, із 1769,00 до 1854.00 грн.
НОВИНИ ЗАКОНОДАВСТВА
НОВИНИ ЗАКОНОДАВСТВА
Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб»
Перерахунок пенсії
Частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058) визначено порядок проведення перерахунку пенсій, якщо особа після призначення (перерахунку) пенсії продовжує працювати.
Українці з 1 липня почнуть сплачувати податок на нерухомість
Про це йдеться у роз'ясненні Державної податкової служби (ДПС).
Згідно з роз'ясненням, повідомлення-рішення про сплату податку на нерухомість з платіжними реквізитами українці мали отримати до 1 липня 2021 року.